Garnki i zestawy garnków - emaliowane, indukcyjne i wiele innych zestaw garnków 

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

11 1000

Producenci

więcej... mniej

Zestawy garnków

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez garnków. Są podstawowym narzędziem gotowania, dlatego przydają się prawie w każdej sytuacji. Czasami jest ich wręcz za dużo w kuchni, co może przysporzyć problemy z przechowywaniem. Istotnym ułatwieniem, gdy porządkuje się w szafce garnki i zestawy garnków jest wkładanie ich „jeden w drugi”. Można też zaoszczędzić wiele miejsca, gdy pokrywki przechowujemy w innym miejscu np. na zawieszonym nad blatem kuchennym ociekaczu pionowym. Praktycznym rozwiązaniem są też garnki z odpinaną rączką (garnki Inteligent firmy Ambition), które zajmują o wiele mniej miejsca.

Rodzaje garnków

Garnki i zestawy garnków różnią się od siebie rodzajami. To, jaki wybierzemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Do dyspozycji jest wiele modeli o rozmaitych zastosowaniach. Oprócz klasycznych, różnej wielkości garnków, warto mieć w swojej kuchni takie „do zadań specjalnych”. Można spośród nich wyróżnić:

Rondelki – idealne do przygotowywania sosów. Długi uchwyt takich garnków ułatwia nalewanie, przelewanie i gotowanie niewielkiego dania.

Garnki do mleka – małe garnki z poręczną rączką, która ułatwia wylewanie mleka. Takie rodzaje garnków świetnie nadają się też do „kąpieli wodnych” np. rozpuszczania czekolady nad wrzątkiem.

Garnki wysokie – ten model powinien być w każdym domu. Przyda się podczas przygotowywania potraw dla dużej rodziny lub licznej grupy gości. Są szczególnie pomocne przy gotowaniu zup.

Brytfanny – to długie owalne garnki, które pozwolą przygotować przykładowo mięsne pieczenie. Posiadają zwykle specjalne pokrywki, dzięki którym można gotować i dusić potrawy, czy też dodawać wodę lub olej bez podnoszenia pokrywki.

Garnki do gotowania na parze – to specjalna wkładka w postaci sitka, którą się umieszcza w środku garnka. Można w niej położyć mięso lub warzywa, które ugotują się na unoszącej się parze wodnej.

Garnki i zestawy garnków

Najbardziej opłacalnym i korzystnym dla domowego budżetu rozwiązaniem nie jest pojedynczy zakup garnków, ale wybór całego zestawu. W skład takich gotowych kompletów wchodzą różnej wielkości garnki z dopasowanymi do nich pokrywkami. Całość jest więc jednolita i ułatwi przygotowanie dań zarówno dla domowników jak i większej liczby osób. Garnki kupowane pojedynczo nie zawsze są wyposażone w pokrywkę, co może być później problemem w dopasowaniu jej z innego modelu.

Jeśli chodzi o pokrywki, warto wybierać takie, które mają specjalny otwór odprowadzający parę wodną ze środka. Dzięki temu unikniemy wydostawania się wody z garnka i zalewania kuchenki lub płyty grzewczej. Na rynku można spotkać także specjalne systemy (np. garnki ULTIMA firmy Tescoma), dzięki którym pokrywki mają różne tryby pracy – bez otworu, czyli możliwość szybkiego zagotowania, mały otwór do odprowadzania pary lub duży otwór służący przykładowo do cedzenia. Dzięki takim rozwiązaniom gotowanie jest o wiele łatwiejsze. 

Wybór garnków – co jest ważne?

Przy wyborze garnków kuchennych, które mają nam służyć długie lata, ważna jest przede wszystkim jakość wykonania. Wysokiej klasy stal nierdzewna zadba o to, by garnki były bardziej odporne na uszkodzenia i korozje. Dobrą propozycją są też garnki emaliowane. Ten tradycyjny materiał jest wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości i często zdobiony wzorem, przez co garnki pełnią też funkcję ozdobną.

Jeśli chodzi o budowę garnków, kilkuwarstwowe dno zmniejszy ryzyko przypalenia oraz lepiej rozprowadzi ciepło. To sprawi, że potrawa szybciej się ugotuje, zmniejszając jednocześnie ilość pobieranej energii elektrycznej lub gazu.

Ważne jest również to, by garnki i zestawy garnków posiadały duże, poręczne uchwyty. Tylko takie będą dobrze trzymać się w ręce a pewne trzymanie to z kolei bezpieczniejsze użytkowanie garnków na co dzień.

Niektóre garnki (garnki Sendo firmy Gerlach) posiadają specjalną skalę, dzięki której łatwiej odmierza się potrzebne ilości składników.

Przy zakupie garnków dobrze sprawdzić także, czy można je użyć na różnych typach kuchenek, myć w zmywarce oraz czy istnieje możliwość umieszczenia ich również w piekarniku. Im więcej zastosowań, tym mniej garnków będzie niepotrzebnie zalegać w kuchennych szafkach.