Pokrywki do garnków i patelnii - niskie ceny

Filtruj według

Cena

11 59

Producenci

więcej... mniej

Promocje

Pokrywka – Twój praktyczny pomocnik kuchenny

W kuchni najważniejszą rolę odgrywają garnki, jest to rzecz oczywista. Jednak elementami, które idealnie je dopełniają są właśnie pokrywki. Bez nich gotowanie byłoby nieco trudniejsze. Czas przyrządzania potraw również byłby wydłużony. Do czego potrzebne są nam pokrywki? Pełnią one bardzo ważną rolę, gdy chodzi o ogólną sztukę gotowania – duszenia czy pieczenia. Ich użycie w kuchni ma mnóstwo korzyści. Oto niektóre z nich:

Pokrywki przyśpieszają proces gotowania – potrawa szczelnie zamknięta w garnku dzięki pokrywce będzie poddana działaniu wyższej temperatury co oznacza, że będzie szybciej przyrządzona. Zaoszczędzamy tym samym swój czas, który można przeznaczyć na inne zajęcia.

Pokrywka gwarantuje zachowanie składników odżywczych dania – duszenie to proces, dzięki któremu potrawa może zachować więcej witamin i składników wartościowych dla naszego zdrowia. Kumulują się one również w wodzie, w której duszona jest potrawa. Można ją wykorzystać jako baza do aromatycznego sosu.

Pokrywka zapobiega wysychaniu dań – zawsze chcemy, by przyrządzone danie w garnku było świeże jak najdłużej. Dzięki pokrywce będzie to możliwe, ponieważ przykryta potrawa nie będzie wysychać.

Pokrywka zatrzymuje ciepło – przygotowana potrawa chroniona przez pokrywkę na dłużej zachowa ciepło, dlatego nie musimy wiele razy podgrzewać tego samego dania.

Pokrywka zmniejsza wysokość rachunków – dzięki pokrywce możemy szybciej gotować i rzadziej odgrzewać danie co oznacza, że zużyjemy mniej prądu czy gazu w zależności od rodzaju kuchenki. To przekłada się na mniejsze rachunki.

Pokrywka chroni przed zabrudzeniami – praktyczną rolą pokrywki jest zabezpieczenie powierzchni kuchenki lub blatu przed pryskającymi z wnętrza garnka składnikami przygotowującego się dania. Tym sposobem można pozbyć się trudnych do usunięcia plam, co znacznie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie kuchni.

Pokrywka chroni przed oparzeniem – kolejną niezwykle ważną funkcją pokrywki jest ochrona przed oparzeniem. Z gorącego garnka czy patelni może w nieoczekiwanym momencie wyprysnąć wrzątek czy rozgrzany olej, czego efektem będzie oparzenie skóry. Pokrywka zmniejsza to ryzyko, zwiększając tym bezpieczeństwo podczas gotowania. Jest to szczególnie istotna funkcja, gdy chodzi o dzieci. Przygotowujące się danie warto zabezpieczyć pokrywką, by bawiące się maluch nie został przypadkowo oparzony.

 

Jaką pokrywkę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pokrywek. Najczęściej można spotkać się z modelem szklanym. Takie pokrywki są uniwersalne – mają wiele rozmiarów, dlatego łatwo je dopasować do różnych garnków. Zaletą szklanych wersji jest to, że widać przez nie potrawę, bez konieczności zaglądania do środka. Ponadto stosuje się w nich niewielki otwór do odprowadzania pary, który sprawia, że potrawa nie kipi. Można zdecydować się na pokrywki metalowe. Tutaj nie ma możliwości sprawdzania potrawy bez odkrywania wnętrza garnka, ale za to przyrządzone danie będzie dłużej ciepłe, ponieważ taka pokrywka pozwala dłużej utrzymać wyższą temperaturę. Dobrą propozycją są pokrywki silikonowe (np. Silikonowa pokrywka Culinaria fimy Banquet), które obecnie stają się coraz bardziej popularne. Są bardzo praktyczne, ponieważ nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale mają szerokie możliwości zastosowania. Nadają się do użycia nie tylko podczas gotowania na kuchence, sprawdzą się również przy pieczeniu w piekarniku, odgrzewaniu w mikrofalówce czy przechowywaniu w zamrażalniku. Pomocne w kuchni będą też pokrywki w formie dużego sitka. Dzięki nim ze smażonej potrawy nie będzie pryskać gorący olej a do przygotowanego dania w garnku nie dostaną się owady.

 

Cechy idealnej pokrywki

Pokrywki mogą mieć wyjątkowe właściwości, które zwiększają ich praktyczność. Do takich cech należą:

- rant wokół brzegu, który sprawia, że pokrywka idealnie przylega do garnka a całość jest bardziej szczelna

- nienagrzewający się, dobrze wyprofilowany uchwyt np. z nylonu, który ułatwi podnoszenie pokrywki

- odpowiednia powłoka np. antyherezyjna, ułatwiająca czyszczenie

- możliwość użycia w piekarniku lub czyszczenia w zmywarce

 

Nowoczesne pokrywki

Zwolennikom nowości przypadną do gustu nowoczesne modele pokrywek. Można kupić takie pokrywki, które posiadają samodomykający się zawór (otwiera się, gdy temperatura w garnku jest zbyt wysoka). Niezwykle praktyczne są też pokrywki, które po przekręceniu stają się durszlakiem – ułatwia to odcedzanie i wykończenie dania. W sklepach są czasami dostępne pokrywki, których brzegi pokryto szeroką warstwą silikonu, dzięki czemu można kłaść jedną pokrywkę na drugą (oszczędność miejsca) bez obaw o uszkodzenie czy zarysowanie ich powierzchni. Niezależnie od modelu jaki wybierzemy, pamiętajmy, że pomimo wszystko najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru pokrywki do garnka, zbyt duża lub za mała pokrywka nie będzie spełniać swojej funkcji. Kupując pokrywkę w Internecie szczególnie musimy zwrócić uwagę nie tylko na średnicę, ale również na profil jej rantu.