Wózki dziecięce - szeroki wybór, niskie ceny

Filtruj według

Cena

179 2300

Producenci

więcej... mniej

Wózki dziecięce

Wyprawka dla dziecka obejmuje bardzo wiele rzeczy, w tym również wózek. Jego zakup to inwestycja na lata. Wybór dobrej jakości wózka dziecięcego sprawi, że posłuży nam przez długi czas, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy mieć więcej niż jedno dziecko. Wózki dziecięce to dość kosztowny sprzęt, dlatego lepiej dobrze przemyśleć, który model będzie rzeczywiście spełniał nasze oczekiwania.

Jak wybrać wózek dla dziecka?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii. Jedną z nich jest forma wózka – wybrać wózek jednofunkcyjny, 2 w 1, 3 w 1 a może 4 w 1?

  • Wózek jednofunkcyjny – jeśli nie mamy zaufania do rozwiązań wielofunkcyjnych, możemy postawić na najprostszy wózek. Może być to wózek głęboki, czyli gondola lub spacerówka. Zaletą tego wyboru jest to, że mamy większą swobodę w wyborze fotelika - nosidełka (z testami bezpieczeństwa) czy spacerówki, która może być mniejsza i zwinniejsza niż w modelach wielofunkcyjnych.
  • Wózek 2 w 1 – w zestawie znajduje się stelaż, na którym można zamontować część głęboką, czyli gondolę dla niemowlęcia lub część spacerową dla dzieci, które już siedzą. 
  • Wózek 3 w 1 – oprócz gondoli i spacerówki, w tym zestawie mamy do dyspozycji fotelik samochodowy, czyli popularne nosidełko. Wymiana tych trzech elementów jest możliwa dzięki specjalnym, wymiennym uchwytom w stelażu. 
  • Wózek 4 w 1 – oprócz tych samych elementów co wózek 3 w 1, tego typu modele posiadają bazę do montażu fotelika w samochodzie. Jest to przydatne dla osób, które często wożą dzieci i chcą mieć pewność, że maluch jest bezpiecznie zapięty. 
  • Spacerówka to model wózka dla dzieci starszych, które umieją już siedzieć. Jest mniejsza niż modele dla maluchów. Zwykle wyposażona jest w małe koła, które zapewniają jej zwinność i lekkość podczas prowadzenia. Spacerówka powinna mieć pasy bezpieczeństwa, zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem oraz regulowane oparcie – gdy maluch śpi można rozłożyć je na bardziej wygodną, płaską pozycję. Często przydaje się też pojemny koszyk na zakupy czy akcesoria dziecięce, umieszczony pod siedzeniem. Oprócz głębokiego zadaszenia, chroniącego dziecko przed słońcem warto sprawdzić rozstaw elementów na ramie – czy jest wystarczająco miejsca do zamontowania dodatkowej parasolki w razie potrzeby. Wózki dziecięce tego typu mogą mieć jedną rączkę lub dwie, na których łatwiej będzie powiesić siatki z zakupami. Największą zaletą spacerówki jest to, że po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca i w takie modele warto inwestować. 

 

Co jest ważne przy wyborze wózka dla dziecka?

Kupując wózek kierujemy się nie tylko wyglądem, ale również i funkcjonalnością. Oprócz ilości elementów ważne jest, by brać pod uwagę wiele innych właściwości sprzętu. Wózki dziecięce są mniej i bardziej wygodne, wszystko zależy od ich budowy.

Wózki dla dziecka z mniejszymi, plastikowymi kołami będą odpowiednie do jazdy po równej powierzchni np. po chodniku. Dzięki nim wózek prowadzi się lekko i jest bardziej zwinny. Z kolei duże koła, spotykane szczególnie w stelażach do gondoli są bardziej wygodne dla dziecka. Gdy są pompowane, lepiej amortyzują wstrząsy, dlatego łatwiej nimi jeździć po trudniejszym terenie (na ziemi, po śniegu). Dobrze sprawdzają się wózki z różną wielkością kół, co łączy zalety obu rozwiązań. 

Coraz więcej rodziców wybierając wózek dziecięcy stawia na rozmiar. Szczególnie w przypadku osób mieszkających w bloku wielkość wózka jest bardzo ważna. Wybrane modele trzeba więc zweryfikować pod kątem łatwości składania i ilości miejsca, jaką zajmuje po demontażu poszczególnych elementów. Wielkość złożonego wózka jest istotna w przypadku wszelkich podróży. Dobrze jest sprawdzić, czy dany model w pozycji składanej zmieści się w naszym bagażniku. 

Istotną cechą wózka jest jego waga. Modele wykonane z lekkich materiałów mogą być mniej solidne, ale za to lepiej się nimi kieruje. Ta cecha przydaje się, gdy na wózku powieszone są ciężkie zakupy, utrudniające jego prowadzenie. Lekki wózek dziecięcyto idealnie rozwiązanie dla rodziców, którzy mieszkają w bloku bez windy i muszą przenosić go do mieszkania dość często.

Podczas wyboru wózka należy też sprawdzić hamulce. Jest to wręcz niezbędna cecha tego sprzętu. Dzięki nim można zatrzymać się w dowolnym miejscu bez obaw, że wózek sam ruszy. Hamulce montowane są w różnym ustawieniu np. przy kołach (włączany i wyłączany za pomocą nogi) lub łatwiej dostępny, umieszczony od razu na rączce.

Lepszy wózek z czterema czy trzema kołami? Każdy z nich ma swoje zalety. Wózek osadzony na czterech kółkach jest bardziej stabilny. Za to układ trzech kół wydaje się być bardziej zwrotny i łatwiejszy w prowadzeniu. Jeśli już decydujemy na model z potrójnymi kołami lepiej, by z przodu kółko było podwójne, co zwiększy nieco jego stabilność.

Czy warto kupować używany wózek dziecięcy? I tak, i nie. Jeśli jest w bardzo dobrym stanie, można zdecydować się na taki zakup. Jeśli jednak liczymy, że wózek posłuży kilku dzieciom w rodzinie, lepiej wybrać nowy model, który nie będzie zużyty.