Foteliki samochodowe - Foteliki dziecięce - szeroki wybór, niskie ceny

Filtruj według

Cena

44 1199

Producenci

więcej... mniej

Foteliki samochodowe dla dziecka

Wzrastająca liczba samochodów a jednocześnie wypadków na drogach sprawia, że o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży trzeba dbać coraz lepiej. Wożenie maluchów bez fotelika jest skrajnie nieodpowiedzialne. Z kolei te najtańsze modele nie spełniają wielu wymogów bezpieczeństwa a więc nie ochronią naszej pociechy tak, jak trzeba w razie kolizji. Wybór fotelika musi być bardzo przemyślany i stać się inwestycją w przyszłość. Przy pierwszym dziecku powinniśmy go kupić jeszcze przed narodzinami maluszka, aby był on bezpiecznie przewieziony ze szpitala do domu. 

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie fotelika samochodowego?

Idealne foteliki samochodowe muszą spełniać szereg kryteriów. Na bezpieczeństwo dziecka wpływa bowiem wiele ich cech i funkcji, dlatego nie można kierować się wyłącznie ceną. Niektóre foteliki samochodoweróżnią się od siebie diametralnie, więc jak wybrać ten właściwy?

  •       Podstawowy podział fotelików opiera się na wadze dziecka. Ważne jest, by dopasować dziecko do ram wagowych nie zapominając, że nie można malucha umieszczać w zbyt małym lub za dużym foteliku. To, że dziecku brakuje 1 kg do nowego modelu nie oznacza, że można go w nim wozić. Lepiej poczekać, aż osiągnie właściwą wagę, by jego wielkość była odpowiednia do fotelika. Tylko wtedy będzie w nim najbardziej bezpieczne. 
  •       Wybierając fotelik samochodowy należy kierować się również wynikami testów, szczególnie tych zderzeniowych. Liczba gwiazdek nie zawsze oznacza, że dany model jest maksymalnie bezpieczny, ponieważ wlicza się w niego wiele parametrów, takich jak łatwość montażu czy użyte materiały. Najlepiej kierować się jednak bezpieczeństwem podczas zderzenia, bo w końcu ono jest najważniejsze.
  •       Bezpieczeństwo dziecka zależy też od dopasowania fotelika do samochodu. Przed zakupem warto przymierzyć do siedzenia auta kilka modeli, by mieć pewność, który z nich będzie przylegał idealnie do oparcia i siedziska. Zawsze przy montażu fotelika trzeba pamiętać, by był on mocno dociśnięty a pas odpowiednio napięty. 
  •       Dobrą cechą fotelika jest rozbudowany układ uprzęży. Wewnętrzne pasy powinny być pięciopunktowe, by dziecko było mocno i stabilnie zapięte. 
  •       Foteliki dla niemowląt posiadają zwykle pałąk, który w trakcie jazdy powinien być osadzony w odpowiedniej pozycji. Pionowo zapięta rama fotelika ma służyć temu, by zabezpieczać dziecko przed rotacją wsteczną, powstałą podczas uderzenia. 
  •       Wybierając fotelik warto wziąć pod uwagę również jego wagę, ponieważ będzie to istotne przy częstym noszeniu. Przydatna jest też osłonka przeciwsłoneczna czy materiał, który można łatwo zdjąć i wyprać. 
  •       Coraz bardziej popularne stają się wózki z wymiennymi siedziskami, również z nosidełkiem dla niemowlaka. Nierzadko takie modele słabo chronią dziecko i nie poddawane są testom zderzeniowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotelika z najlepszymi parametrami a dopiero potem wózka, z którym będzie go można połączyć. 
  •       Najpewniejszym wyborem w kwestii fotelików samochodowych jest zakup nowego modelu. Używane mogą być zużyte lub przestarzałe technologicznie. W takim wypadku foteliki samochodowe nie będą w pełni sprawne.
  •       Kiedy zmienić fotelik na większy? Najlepiej kierować się trzema kryteriami: kiedy waga dziecka wyjdzie poza ramy wagowe fotelika, pasy są zbyt krótkie i ciężko je zapiąć lub głowa wystaje poza wysokość fotelika (w fotelikach dla starszych dzieci, gdy linia oczu dziecka jest powyżej krawędzi fotelika).

 

Rodzaje fotelików samochodowych

Dostępne na rynku foteliki samochodowe są dopasowane głównie do wagi dziecka. 

Dla niemowląt są to modele w przedziale 0-10 kg, 0-13 kg lub 0-18 kg. Te najmniejsze foteliki najlepiej kupować, gdy niemowlę od urodzenia jest małe. W innym przypadku z fotelika 0-10 kg lub 0-13 kg dziecko może wyrosnąć nawet po pół roku. 

Dla starszych dzieci są dostępne modele o przedziałach 9-18 kg, 9-25 kg, 9 -36 kg. Posiadają wewnętrzną uprząż oraz możliwość regulacji za pomocą różnych wyciąganych wkładek. 

Kolejny przedział to foteliki samochodowe dla dzieci o wadze 15-36 kg. To większe modele, które przypina się już nie wewnętrzną uprzężą a pasami samochodowymi. W tych fotelikach dzieci powinny jeździć do osiągnięcia 150 cm wzrostu. 

Oddzielną kategorią są podkładki dla przedziału wagowego 15-36 kg. Dzięki nim dziecko jest nieco wyżej, co pozwala na lepsze ułożenie pasów, choć nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie pod względem testów zderzeniowych.

Foteliki samochodowe do jazdy tyłem to oddzielna kategoria, która również dzieli się na różne modele pod względem wagowym. System oparty na jeździe tyłem jest bezpieczniejszy niż jazda przodem. Powodem takiej różnicy jest tutaj układ sił działający na szyję podczas uderzenia. Głowa małego dziecka jest dość ciężka względem reszty ciała. Siedząc tyłem podczas zderzenia zmniejsza się ryzyko urazu kręgosłupa. 

Foteliki wyposażone w bazę to możliwość bardziej stabilnego montażu w samochodzie. Sama baza pozwala na szybkie wpięcie i wypięcie fotelika, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy dziecko wozimy często. Prawidłowo zamontowany fotelik samochodowy jest jednak równie bezpieczny co model z bazą.