Kieliszki - do wódki, do likieru, do wina

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

34 95

Producenci

więcej... mniej

Kieliszki do serwowania alkoholi i napojów

Drewniane, metalowe, z kości.. w dawnych czasach kieliszkiwykonywano z różnych materiałów. Dziś ich kształt czy wykonane różni się od pierwowzorów, jednak podstawowa funkcja wciąż jest taka sama – serwowanie trunków, wody i innych napojów. Zwyczaj wykonywania szklanych kieliszków rozwinął się na przełomie średniowiecza. Z czasem w ich produkcji zaczęli się specjalizować szklarze z Anglii czy Francji. 

Współcześnie, jeśli serwowanie rozmaitych napojów alkoholowych ma być eleganckie i zgodne z etykietą, wymaga użycia odpowiednich modeli kieliszków. W zależności od rodzaju trunku, ich wielkość czy wykończenie jest bardzo różnorodne. Wybierając odpowiedni model, trzeba nie tylko wziąć pod uwagę wygląd, ale także to, jaki alkohol lub napój będzie w nim serwowany. Na ogół materiał wykonania jest podobny – to najczęściej zwykłe szkło lub idealne przejrzyste szkło kryształowe. Istotną rolę w trwałości kieliszka odgrywa też grubość szkła. Przy zakupie warto sprawdzić, czy produkt nadaje się do mycia w zmywarce, czy wymaga delikatnej pielęgnacji.

Kieliszki do wina

Na ogół są osadzone na wysokiej nóżce, jednak w zależności od rodzaju wina, mogą różnić się wyglądem czaszy. Klasyczne modele do czerwonego wina mają szerszy kielich, aby napowietrzona powierzchnia trunku była jak największa. Korzystnie wpływa to na smak i aromat tej odmiany. Z kolei białe wino podaje się w nieco wyższym kieliszku. Ten rodzaj alkoholu nie powinien być mocno napowietrzony, dlatego czasza jest węższa. Kieliszkido wina w odróżnieniu od prostych, zaokrąglonych form mogą mieć też kształt tulipana o rozchylających się, górnych brzegach. Warto pamiętać, aby podczas delektowania się trunkiem trzymać kieliszek za nóżkę, ponieważ dłoń nie zmienia wtedy temperatury alkoholu i nie brudzi delikatnej, szklanej ścianki. 

Kieliszki do szampana

Podawanie szampana kojarzy się głównie z wysokimi kieliszkami o długiej, smukłej czaszy. Lekko szpiczasta budowa dna sprawia, że bąbelki uwalniają się dość wolno. Taki kieliszek prezentuje się elegancko i to właśnie on jest najczęściej wybierany do serwowania szampana podczas różnych uroczystości – sylwestra, ślubów i innych, podniosłych okazji. Do podawania bardziej szlachetnych odmian tego alkoholu niekiedy używa się modelu w kształcie tulipana. Oprócz tych rodzajów klasycznym sposobem serwowania szampana, który był popularny już w XX wieku, są kieliszkiw formie pucharków. Cechuje je wysoka nóżka i szeroka czasza. Mają małą pojemność ze względu na płytką formę. Niektórzy koneserzy twierdzą, że w takim kieliszku szampan szybko traci swój wyjątkowy aromat, a bąbelki błyskawicznie się ulatniają. 

Kieliszki do wódki i likieru

Ten typ kieliszka obejmuje bardzo wiele modeli. Mogą mieć prosty, kwadratowy kształt, grubą podstawę lub smukłą nóżkę, jak w wersjach do wina. Klasyczne wzory urozmaicane są przez nietypowe wykończenie. Kieliszkido wódki i likieru pięknie prezentują się, gdy ich powierzchnia jest stylowo żłobiona. Nowoczesne wersje z humorystycznymi napisami lub grafiką przydają się podczas luźnych przyjęć i spotkań w gronie bliskich znajomych. Efektownie wyglądają również kieliszkina wódkę z podwójną, grubą ścianką na wysokiej nóżce. Są one polecane również do podawania likieru.

Kieliszki do wody

Serwowanie wody jest niezwykle proste, ponieważ do jej podania nadaje się wiele różnych kieliszków. Odpowiednie będą zarówno modele szerokie, podobne do tych na czerwone wino, jak i nieco bardziej smukłe, przypominające wersje do białego wina. Do wyboru oprócz prostych kieliszków są też zdobione ze szlifowanym wzorem lub formą rozszerzającą się ku górze. Wodę w taki sposób podaje się podczas bardzo eleganckich i wystawnych spotkań. Nie może jej zabraknąć na uroczystej oprawie stołu. Kieliszek orzeźwiającej wody powinien znaleźć się wtedy tuż obok kieliszka na wino czerwone i białe.