Gąbki i druciaki - duży wybór zmywaków i szczotek

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

1 15

Producenci

więcej... mniej

Gąbki do mycia naczyń

Lśniące sztućce i szklanki, błyszczące się talerze – tak wyglądają naczynia tuż po umyciu. Jednak czy czyszczenie ich zawsze jest takie proste? To zależy od rodzaju zabrudzeń i akcesoriów, jakich używamy do mycia. Najczęściej są to gąbki. Mała, zgrabna, praktyczna, łatwo dostępna. Świetnie wchłania wilgoć i dobrze się pieni, co pozwala na szybsze usunięcie trudnych zabrudzeń. Jakie gąbki do mycia naczyńmożna spotkać w sklepie?

  •       Do trudnych zabrudzeń, czyli gąbka wykonana z miękkiego tworzywa, które myje delikatne przedmioty oraz z szorstkiej powierzchni, pomocnej w usuwaniu uciążliwych plam. 
  •       Profilowana a więc o specjalnym kształcie, który sprawia, że gąbki do mycia naczyń dobrze leżą w dłoni i są wygodne w użytkowaniu. 
  •       Magiczna (np. Magiczna Gąbka firmy Jan Niezbędny) o wyjątkowych właściwościach. Specjalna struktura gąbki sprawia, że można nią czyścić różne powierzchnie używając wyłącznie wody bez potrzeby stosowania detergentów. 
  •       Gąbka z dozownikiem. Jest to bardzo wygodna forma zmywaka – posiada zwykle długą, poręczną rączkę, przez którą dozuje się płyn. To pomaga chronić delikatne dłonie przed podrażnieniem wywołanym przez chemiczny skład płynów.

Używając gąbki do mycia naczyńnależy pamiętać, że jej regularna i częsta wymiana jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Powierzchnia gąbek pochłania wraz z brudem dużą ilość bakterii i zarazków, dlatego konieczna jest wymiana na nową lub dezynfekcja starej za pomocą wrzątku czy mikrofalówki. Najlepiej jednak wybrać świeżą gąbkę a tą zużytą zamiast naczyń wyczyścić różne powierzchnie w kuchni czy łazience. 

Gąbka, czyli zmywak

Gąbki do mycia naczyń, nazywane również zmywakami, poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami szczególnie wtedy, gdy mają postać tzw. druciaków. To wersja o strukturze szorstkiej, która usuwa ten najbardziej uporczywy brud. Niestety nie wszystkie naczynia nadają się do mycia druciakiem. Produkty wykonane z delikatnych materiałów np. porcelany czy szkła a czasem nawet wykonane ze stali mogą zostać porysowane podczas mycia. Używając gąbki z szorstką powierzchnią drucików należy szczególnie uważać podczas czyszczenia delikatnych patelni oraz płyt kuchenki, które można w łatwy sposób uszkodzić. Najczęściej spotkać się można ze zmywakami metalowymi / stalowymi, które są bardziej ostre lub z nieco delikatniejszymi zmywakami plastikowymi.

Szczotki – praktyczne akcesoria kuchenne

Oprócz gąbki do mycia naczyń, w zlewozmywaku najczęściej mamy szczotki. Mają one różną funkcję, różniąc się od siebie wielkością i kształtem. Stopień wyprofilowania szczotki zależy głównie od tego, do czego powinno się ją wykorzystywać. I tak do dyspozycji mamy różnorodne szczotki do naczyń, długie szczotki do butelek (w tym także butelek dla niemowląt), szczotki do szczelin z płaskim i niewielkim włosiem, szczotki do zlewu lub wanny o dużej powierzchni czy praktyczne szczotki z pojemnikiem do jej okładania. 

Nietypowe zastosowanie gąbki

Gąbka służy do mycia, to jej najpopularniejsza funkcja. Jednak ten przedmiot można używać na wiele innych sposobów. Do czego możemy wykorzystać tanią i praktyczną gąbkę? Oto jej zastosowania, które warto znać:

  •       Gąbka jako pochłaniacz wilgoci – jeden z najpopularniejszych sposobów wykorzystania gąbki. Wkłada się ją na dno pojemników lub szuflad, w których przechowujemy warzywa lub owoce, które dzięki temu będą dłużej świeże.
  •       Gąbka jako zabezpieczenie mebli – wystarczy wyciąć z gąbki małe podkładki i podkleić nią stopki krzeseł, stołu i innych mebli, by ochronić podłogę przed zarysowaniem podczas ich przesuwania. 
  •       Gąbka jako pieczątki do zabawy – razem z dzieckiem można wycinać z gąbki różne kształty i przedmioty, a później pomalować je farbką a następnie odcisnąć na kartce tworząc ciekawe pieczątki.
  •       Gąbka jako zabezpieczenie delikatnych przedmiotów – podczas przeprowadzki lub przesyłania przesyłki warto zabezpieczyć delikatne rzeczy, obwiązując je lub wypychając po bokach miękką gąbką.
  •       Gąbka jako sposób na zwierzęcą sierść – za pomocą szybkich ruchów wilgotną gąbką można usunąć sierści pozostawioną na meblach tapicerowanych.