Suszarki do naczyń - silikonowe, maty na naczynia, ociekacze

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

8 93

Producenci

więcej... mniej

Suszenie naczyń

Mycie naczyń to czynność, którą powtarzamy niezwykle często. Dzisiaj w wielu kuchniach królują zmywarki, lecz i tak tradycyjne zmywanie w zlewie jest kultywowane praktycznie w każdym domu. Samo mycie nie wydaje się problematyczne. Z odpowiednim płynem i gąbką bez problemu usuniemy większość zabrudzeń. Jednak równie ważne okazuje się suszenie naczyń. Od dokładnego wytarcia często zależy to, jak sztućce, talerze, szklanki i inne akcesoria będą wyglądać. Wilgoć wpływa też na żywotność szczególnie drewnianych elementów (deski do krojenia, noże z drewnianą rączką), dlatego muszą być one szybko wysuszone, by nie pękały. Pozostałości po wodzie wpływają również na wygląd szklanych naczyń. Pozostałe na nich zaschnięte krople wyglądają nieestetycznie i wymagają późniejszego wypolerowania. Gdy nie mamy czasu na wytarcie naczyń od razu po ich umyciu, z pomocą przychodzą nam tradycyjne metody suszenia. Z użyciem odpowiedniej suszarki do naczyń zmywanie i późniejsze osuszanie będzie o wiele prostsze.

 

Suszarki do naczyń

Dostępne na rynku suszarki do naczyń, czyli tzw. ociekacze do naczyń, występują w bardzo różnych kształtach i kolorach. Różne wymiary, różne formy, różne materiały – wszystko to ma ułatwić dopasowanie konkretnej suszarki do wielkości kuchni oraz naszych indywidualnych oczekiwań. Spośród jakich rodzajów wybrać tą idealną suszarkę?

  •       Ociekacze na sztućce– najmniejsze i najmniej problemowe. Zajmują niewiele miejsca, dlatego można je ulokować nawet na zlewie, gdy nie mamy innego miejsca. Najlepsze są wersje z kilkoma przegrodami, by można było wygodniej posegregować sztućce. 
  •       Ociekacze na naczynia– zajmują większą powierzchnię, ale pozwalają osuszyć więcej naczyń. Specjalny podział na miejsce na talerze oraz przegrody na sztućce sprawiają, że można lepiej uporządkować naczynia, co ułatwia późniejsze ich chowanie do szafek. Czasami powierzchnia takiej suszarki na naczynia jest pokryta silikonem lub posiada podkładkę, która zbiera nadmiar wody. Przy wyborze odpowiedniego modelu najlepiej wziąć pod uwagę, czy ociekacz jest stabilny oraz czy ma dobry system odprowadzenia wilgoci.
  •       Ociekacze silikonowe– to rozwiązanie bardziej nowoczesne. Sam materiał silikonu jest wytrzymały i sprawia, że suszarka dobrze trzyma się blatu. Płaska powierzchnia umożliwia suszenie naczyń w różnym ustawieniu. Nieco problematyczne może być na niej suszenie dużej ilości talerzy.
  •       Suszarki do naczyń dwupoziomowe – przydatne szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest mała. Na dwóch poziomach zmieści się wiele naczyń a jednocześnie sama konstrukcja zajmuje mniej miejsca na blacie czy w szafce.

 

Mata do suszenia naczyń

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej suszarki do naczyń jest mata. Jest ona produktem o wielu zaletach. Jest przede wszystkim tańsza, niż ociekacze do naczyń. Dobrze chłonie wodę, ponieważ do jej wykonania wykorzystuje się solidne tkaniny typu mikrofibra, czasami także wypełnione np. gąbką. Miękka powierzchnia maty jest bezpieczna nawet dla delikatnych talerzy czy szklanek. Pełni rolę suszarki mobilnej – gdy nie ma w kuchni miejsca na klasyczny ociekacz, rozkładany na blacie matę a na niej umyte naczynia. Po osuszeniu wystarczy ją schować do szafki. Mata jest też lekka, łatwo ją złożyć (zrolować) i wystarczy drobny schowek do jej przechowywania. Większość z nich można też prać. Matę można również używać jako dekoracyjnej podkładki. Kolorowe tkaniny wykończone ciekawym wzorem z pewnością będą urozmaicać wnętrze nowoczesnej lub klasycznej kuchni. 

 

Jak suszyć naczynia w małej kuchni?

Niestety nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością miejsca do zamontowania suszarki do naczyń, na której zmieszczą się i talerze i szklanki i sztućce. Gdy brakuje nam takiego produktu, możemy zastąpić go wyżej opisywaną matą do suszenia naczyń lub zwykłą ścierką. Obie wystarczy rozłożyć na blacie i po skończonym osuszaniu przechowywać je w szafce. W tym przypadku mata będzie lepiej chroniła blat przed wilgocią z naczyń. Do suszenia można też wykorzystać zmywarkę. Gdy nie jest ona włączona, na górną szufladę wkładamy umyte naczynia, by obciekła z nich woda a jednocześnie dolny poziom można pozostawić na zabrudzone talerze, szklanki i sztućce.  

 

Suszarki do naczyń i ociekacze do naczyń – doskonałe ceny

W internetowym sklepie Domers.pl można kupić wiele rodzajów suszarek i ociekaczy do naczyń. Różne kształty i materiały sprawiają, że wybór najlepszego produktu będzie bardzo prosty. Wiemy, że naczynia można suszyć na wiele różnych sposobów, dlatego atrakcyjne ceny obejmują zarówno tradycyjne suszarki jak i silikonowe modele czy składane maty.