Mopy - paskowy, płaski, obrotowy, ze spryskiwaczem

Filtruj według

Cena

11 149

Producenci

więcej... mniej

Promocje

Do sprzątania podłogi – mop

Czasy, kiedy zmywało się podłogę szmatką i to na kolanach dawno minęły. Dzisiaj z pomocą przychodzą nam mopy, dzięki którym sprzątanie małych i dużych powierzchni staje się banalnie proste. Wygodny kij z końcówką myjącą oraz wiaderko do wymiany wody – tyle wystarczy, żeby łatwo wyczyścić różne rodzaje podłóg. Używanie mopa z pewnością ułatwia sprzątanie domu i skraca czas porządków, jednak w sklepach czekają na nas wiele modeli, które różnią się wyglądem i wykonaniem. Jak wybrać taki mop, by spełniał nasze oczekiwania?

 

Rodzaje mopów

Modele mopów stają się coraz nowocześniejsze. Proste rodzaje są zastępowane przez bardziej zaawansowane wersje, które w zamyśle są wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Jednak nie wszystkim pasuje naszpikowany nowinkami mop, niektórzy wolą proste i sprawdzone rozwiązania. Jakie cechy charakterystyczne najpopularniejszych mopów? Model mopa zależy głównie od kształtu i formy końcówki myjącej:

Mopy sznurkowe– najprostsza postać końcówki. Niewielkie sznurki wykonane np. z mikrofibry delikatnie myją podłogę. Nie zawsze sprawdzają się w usuwaniu trudnych zabrudzeń.

Mopy paskowe– czyli końcówka złożona z pasków specjalnego materiału. Niekiedy paski pokrywa się warstwą ścierającą, która jest skuteczniejsza jeśli chcemy wyczyścić mocniejszy brud. 

Mopy płaskie– bardzo praktyczne i dobrze sprawdzające się przy zmywaniu dużej powierzchni. Ich wyciśnięcie często wiązało się z pracą ręczną, lecz obecnie można bez problemu kupić wiaderka z wygodnym wyciskaczem do płaskich końcówek. 

Mopy trójkątne– są wykończone sznurkami lub paskami, lecz różnią się od klasycznych wersji tym, że plastikowa główka u nasady jest trójkątna, dlatego łatwiej dotrzeć nią do trudno dostępnych kątów.

 

Wiadro do mopa

To, czy szybko i wygodnie umyjesz podłogę zależy nie tylko od mopa, ale również od dobrze dopasowanego do niego wiaderka. Poręczna rączka czy wyciszkacz to już standard. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze wiadra?

  1.      Wyciskacz do mopów okrągłych i trójkątnych – może działać na dwóch zasadach. Pierwszy z nich pod siłą nacisku rąk zaciska plastik u nasady mopa, tym samym wyciskając z niego całą wodę. Drugi wykorzystuje mechanizm obrotowy, czyli naciskany nogą pedał napędza w ruch okrągłe sito, które niekiedy może robić nawet 1000 obrotów na minutę, dzięki czemu mop jest dobrze osuszony. 
  2.      Wyciskacz do mopów płaskich – to wąski element wiaderka, powoduje nacisk w dwóch płaszczyznach, co pozwala na lepszą kontrolę wilgotności.

 

Nowoczesne mopy, czyli jakie?

Producenci sprzętów do sprzątania prześcigają się w nowościach, które mają zapewnić jeszcze większą łatwość i wygodę w codziennych porządkach. Tak jest również w przypadku mopów. Jeśli chcesz zdecydować się na nowoczesny model wybierz przykładowo:

Mopy ze spryskiwaczem – nad końcówką umieszczony jest niewielki pojemnik na wodę lub inny płyn. Przy rączce zamontowany jest przycisk, dzięki któremu w dowolnej chwili można spryskać powierzchnię przed mopem, bez specjalnego namaczania w wiaderku.

Mopy elektryczne parowe – posiadają spory pojemnik na wodę. Wymagają podłączenia do prądu, ale przez to urządzenie nagrzewa się tworząc gorąca parę, która trafia do końcówki mopa i usuwa trudne zabrudzenia, posiadając jednocześnie właściwości dezynfekujące.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mopa?

Kupując mopa należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które wpływają na to, jak bardzo zakupiony sprzęt będzie praktyczny. Jakie funkcje są przydatne w mopie?

  •       Należy przede wszystkim sprawdzić, czy włókna, z jakich wykonana jest końcówka mopa nadają się do mycia różnych rodzajów podłóg. Niektóre typy nie są przeznaczone do czyszczenia paneli lub podłóg drewnianych.
  •       Przydatną funkcją jest możliwość prania końcówki mopa.
  •       Warto kupować mopy z elastycznym złączem końcówki z drążkiem oraz teleskopowym drążkiem, które pozwolą dotrzeć w każde miejsce.
  •       Niektóre końcówki są pokryte dodatkową warstwą ścierną, dzięki której można szybciej usunąć uciążliwe zabrudzenia a inne posiadają z kolei wzmocnione włókna do czyszczenia trudno dostępnych miejsc np. fug.
  •       Wiadro do mopa może mieć dodatkowe udogodnienia np. otwór z boku jako dodatkowy uchwyt lub umieszczony nad dnem otwór z korkiem, który służy do łatwiejszego wylewania wody z wiaderka.