Akcesoria do kąpieli dla niemowląt - szeroki wybór, niskie ceny

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

2 255

Producenci

więcej... mniej

Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel małego dziecka to często dość stresujące przeżycie dla rodziców, którzy jeszcze nigdy w życiu nie mieli takiego doświadczenia. Przy pierwszym dziecku obawiamy się, że coś pójdzie nie tak i że zrobimy dziecku przypadkowo krzywdę. W końcu ciało niemowlaka jest niezwykle delikatne i znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka, czy chociażby dziecka w wieku przedszkolnym. Niemowlę ma przede wszystkim bardzo delikatną skórę, która jest jeszcze mało elastyczna i bardzo łatwo o jej przesuszenie bądź podrażnienie. Ponadto ma nieco mniejszy odczyn kwasowości niż skóra dorosłego człowieka, dlatego też powinniśmy szczególnie uważać na to, jakich kosmetyków używamy do pielęgnacji skóry naszego malucha. Te wszystkie aspekty sprawiają, że rodzice niekiedy obawiają się pierwszej kąpieli niemowlaka. Jednak przy przestrzeganiu podstawowych zasad, kąpiel taka powinna stać się przyjemna zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego rodziców. Może stać się wręcz pewnym rytuałem, który sprawia, że pomiędzy dzieckiem, a rodzicem wytwarza się specyficzna więź. Kąpiel w ciepłej wodzie działa również na malucha relaksująco i wyciszająco, dzięki czemu łatwiej mu później zasnąć.

Podstawowe zasady przy kąpieli niemowlęcia

Przy kąpieli niemowlaka powinniśmy przestrzegać pewnych podstawowych zasad, dzięki czemu będzie ona łatwa i przyjemna dla obu stron. Pierwszym, dość spornym tematem, jest to, jak często kąpać dziecko. Nie ma oficjalnego stanowiska co do tego sporu. Niektórzy uważają, że niemowlę powinniśmy kąpać codziennie, niektórzy natomiast, że kąpiel dwa razy w tygodniu będzie zupełnie wystarczająca. Jeśli dziecko przebywa w warunkach, w których intensywnie się brudzi, na przykład w zakurzonym pomieszczeniu, kąpiel powinna być częstsza. Wówczas codzienne mycie dziecka jest koniecznością. Jednak w normalnych warunkach kąpiel co 2-3 dni wydaje się być wystarczająca. Nie zapominajmy jednak o tym, że są miejsca na ciele naszego malucha, które powinniśmy czyścić codziennie, ponieważ zdecydowanie łatwiej gromadzi się tam brud, a co za tym idzie bakterie. Będą to więc miejsca intymne dziecka, pachwiny, pachy, miejsca za uszami itp. Jeśli zdecydujemy się kąpać nasze dziecko rzadziej niż codziennie, wówczas miejsca te możemy przemywać szmatką namoczoną w ciepłej wodzie. Warto pamiętać, aby robić to regularnie i bardzo dokładnie. Jeśli chodzi o temperaturę wody, powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza. Warto zaopatrzyć się w termometr do mierzenia temperatury wody – na rynku dostępne są dzisiaj termometry o różnych, ciekawych dla dziecka kształtach i kolorach. Co najważniejsze – powinien być to termometr bezrtęciowy, aby zminimalizować ryzyko zatrucia się tą szkodliwą substancją w przypadku stłuczenia termometru. Jeśli jednak nie posiadamy termometru, możemy sprawdzić temperaturę wody, zanurzając w niej własny łokieć. Pamiętajmy także, że jeśli dziecko przebywa w wodzie stosunkowo długo, należy uzupełniać wanienkę ciepłą wodą. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wychłodzenia się dziecka.

Akcesoria do kąpieli dla niemowląt

Na rynku dostępne są dzisiaj różnego rodzaju akcesoria do kąpieli dla niemowląt. Są to różnego rodzaju zabawki dla dzieci, dzięki którym kąpiel jest dla nich dużo przyjemniejsza, ale także takie przyrządy, które ułatwią rodzicom proces kąpieli niemowlęcia oraz przyczynią się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa maluszka. Jednym z nich będzie na przykład ręcznik kąpielowy z kapturkiem. Dzięki niemu będziemy mogli otulić dziecko od razu po kąpieli, a dodatkowo chronić także jego główkę przed wyziębieniem. Jest to bardzo ważne właśnie u najmniejszych dzieci, ponieważ duża część ciepła ucieka właśnie przez głowę. Warto pamiętać, aby wszystkie ręczniki i szlafroczki, które stosujemy u dziecka, były wykonane z naturalnych tkanin, aby nie podrażniały skóry malucha i dawały jej oddychać. Pamiętajmy także, aby tego rodzaju akcesoria do kąpieli dla niemowląt prać regularnie i w wysokiej temperaturze – z pewnością nie powinniśmy ich natomiast pozostawiać w wilgotnych miejscach, aby nie pozwalać na namnożenie się na nich bakterii. Bardzo przydatne mogą okazać się również maty kąpielowe, które możemy umieścić w wannie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko jest stabilne, a przez to bezpieczne podczas kąpieli. Akcesoria do kąpieli dla niemowląt to oczywiście również różnego rodzaju zabawki, którymi starsze niemowlaki mogą bawić się podczas kąpieli. Warto pamiętać, aby każda zabawka, której używa nasze dziecko, była dla niego w pełni bezpieczna – powinna być wykonana z odpowiednich dla dzieci tworzyw i posiadać wszelkie wymagane atesty. Możemy wybierać spośród bardzo szerokiej gamy zabawek kąpielowych. Bardzo wygodne będą takie, które można umieścić na wannie dzięki specjalnej przyssawce. Ciekawym rozwiązaniem są również książeczki dla dzieci, których można używać w wodzie. Są one wykonane z materiałów, które nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wody. Na rynku możemy spotkać się na przykład z takimi książeczkami, które zmieniają w wodzie swój kolor, albo wydają dźwięki, które z pewnością zaciekawią naszego malucha.