Prasowanie - akcesoria, deski do prasowania, żelazka

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

3 299

Producenci

więcej... mniej

Prasowanie – czy może być szybkie i wygodne?

Czynność prasowania często kojarzy się wyłącznie z uciążliwym obowiązkiem. To podejście można jednak nieco zmodyfikować, jeśli zadba się o odpowiednie urządzenia i akcesoria. Dzięki nim prasowanie na ogół staje się łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. To z kolei sprawi, że chętniej sięga się po żelazko i deskę na co dzień. Efektywniejsze prasowanie wpłynie także na ogólne porządki – ich wykonanie zajmie wtedy zdecydowanie mniej czasu.

Prasowanie, czyli deska, żelazko i akcesoria

Podstawą prasowania są przede wszystkim dwa sprzęty – deska i żelazko. Aby całość przebiegła sprawnie i szybko, ich wygląd czy wyposażenie należy dopasować do własnej wygody. Co jest ważne w wyborze odpowiednich elementów do prasowania?

  1.      Deski do prasowania. Ich wielkość należy dopasować do indywidualnych potrzeb i dostępnego miejsca w domu. Przydają się dodatkowe funkcje – gniazdko, antypoślizgowe nóżki czy podstawka pod żelazko. Warto inwestować również w solidne pokrowce. Najlepsze wersje posiadają metalizowaną warstwę, która wzmacnia ciepło żelazka i przyśpiesza prasowanie. 
  2.      Żelazka. Wybór modeli jest bardzo duży – od prostych rodzajów wyposażonych w regulację temperatury i pary oraz samooczyszczenie, po wersje z bardziej zaawansowanymi opcjami typu automatyczne wyłączanie, system antywapienny czy wyświetlacz LCD. Przy wyborze żelazka warto wziąć pod uwagę również wielkość pojemnika na wodę. Przy prasowaniu większej liczby odzieży lepiej sprawdzają się modele o sporej pojemności, ponieważ wtedy trzeba rzadziej wymieniać wodę. Żelazko do sporadycznego wygładzania odzieży może mieć mniejszy pojemnik. 
  3.      Akcesoria do prasowania. Są to elementy takie jak pokrowce czy ochronne podkładki, które mają chronić delikatne materiały przed uszkodzeniem bądź wyświeceniem.

Dlaczego warto prasować?

Choć proces pracowania potrafi pochłonąć sporo czasu i energii, jest zajęciem, które warto stosować regularnie. Przede wszystkim ze względów estetycznych – pomięte ubrania włożone do szafy po wyjęciu trzeba koniecznie wygładzić, by dobrze wyglądały. W przypadku wcześniej wyprasowanej odzieży zagniecenia są zdecydowanie mniejsze. Ponadto prasowanie ułatwia odświeżenie i dezynfekcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku pościeli czy ręczników, które niestety są miejscem, gdzie gromadzi się wiele drobnoustrojów. Gdy pranie nie poradzi sobie z usunięciem zarazków, skutecznym sposobem na ich zniwelowanie będzie właśnie gorące żelazko. 

Suszenie przed prasowaniem

Równie ważnym zajęciem w pielęgnacji odzieży jest proces suszenia, który poprzedza prasowanie. W tym przypadku nie obejdzie się bez stacjonarnych suszarek, sznurków i klamerek. Wybór sposobu suszenia zależy jednak od ilości dostępnej przestrzeni czy wygody domowników. Suszarka stacjonarna jest bardziej mobilna – można ją umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Sznurki z klamerkami najczęściej mocuje się w łazience lub na zewnątrz. Do suszenia bielizny używa się też niewielkich wieszaków z klamerkami. Wybierając zarówno suszarki, jak i sznurki z klipsami trzeba postawić na jakość. Ze względu na to, że mokra odzież jest ciężka, solidne materiały są wręcz niezbędne do tego, aby sprzęty do suszenia posłużyły jak najdłużej.

Rodzaje suszarek do bielizny 

Suszarki przybierają bardzo różne kształty. Mogą mieć prostą konstrukcję z krzyżową podstawą i dwoma skrzydłami rozkładanymi na boki. Są odpowiednie do domu, gdzie można swobodnie ustawić sprzęt w pomieszczeniu lub na balkonie. Jeśli jednak przestrzeni jest naprawdę mało, trzeba zainwestować w bardziej unikalne rozwiązania. Najlepiej sprawdzają się wtedy suszarki do bielizny wielopoziomowe. Powierzchnia do powieszenia odzieży jest wtedy ułożona na kilku wysokościach lub pod skosem. Pozwala to ograniczyć miejsce potrzebne do ustawienia sprzętu, zachowując sporo miejsca na rozwieszenie ubrań. Do wyboru są także suszarki łazienkowe linkowe. Zastępują one klasyczny sznurek, są łatwe w montażu, a przy tym mają możliwość automatycznego zwijania. Można je więc rozkładać i składać w zależności od bieżących potrzeb czy zabrać w podróż.