Deski do prasowania - różne wymiary i kolory do wyboru

Filtruj według

Cena

56 299

Producenci

więcej... mniej

Deski do prasowania – podstawa każdego domu

Jeśli prasowanie to jedna z podstawowych czynności podczas porządków, w domu nie może zabraknąć solidnej deski. Zależy od niej wiele rzeczy – czy praca z żelazkiem będzie szybka i wygodna, a przede wszystkim czy nie wywoła bólu pleców wynikającego z niewłaściwej postawy. Wybierając deski do prasowania, należy więc wziąć pod uwagę  wszystkie cechy, które mogą wpłynąć na komfort codziennego użytkowania – wielkość, wyposażenie, czy solidne materiały. Ostatni parametr jest bardzo ważny, ponieważ deska powinna służyć wiele lat, co gwarantuje tylko masywna, trwała konstrukcja. Pozostałe cechy zależą od indywidualnych potrzeb. Jeśli deska ma być używana sporadycznie, lepiej zainwestować w proste modele, które zajmują mało miejsca. Jeżeli jednak prasowanie to czynność, która jest wykonywana często, warto postawić na lepiej wyposażone wersje, dzięki którym cały proces przebiegnie znacznie sprawniej. Do wyboru są także małe deski do prasowania tzw. rękawniki. Jak sama nazwa wskazuje, służą do wygładzania niewielkich elementów. Jednak w przypadku niewielkiej przestrzeni domowej, można się nią posłużyć do ogólnego prasowania. Kompaktowy rozmiar pozwala ustawić ją w dowolnym miejscu – na szafce czy stole. Może stać się ona również uzupełnieniem dużej deski. 

Cechy idealnej deski do prasowania

Deski do prasowania najczęściej kojarzą się z prostą konstrukcją – krzyżową podstawą i płytą w górnej części wykończoną materiałem. Jednak producenci dbają o wygodę użytkowników i wyposażają modele w nowoczesne dodatki lub funkcje. Niektóre deski przestają być wyłącznie miejscem do prasowania, stając się przykładowo kącikiem do suszenia drobnej bielizny. Wśród cech, które posiadają nowoczesne, a przy tym wygodnie w użytkowaniu modele można wyróżnić:

  •        Boczna podstawka pod żelazko – dba o bezpieczeństwo prasującego, po odłożeniu sprzętu. Uchylna podstawka jest też miejscem, gdzie można na co dzień przechowywać żelazko bez obaw o jego łatwy, przypadkowy upadek.
  •        Gniazdko zasilające – mocowane najczęściej na bocznej krawędzi, przy podstawce. Dzięki niemu długość kabla żelazka nie ogranicza ruchów podczas prasowania. 
  •        Antypoślizgowe nakładki na nóżki – zabezpieczają konstrukcję przed przypadkowym przesuwaniem się i porysowaniem podłogi.
  •        Blokada nóżek – do stosowania po złożeniu na czas przechowywania lub transportu. 
  •        Dodatkowe podstawki – znajdują się najczęściej w dolnej części. Można odłożyć na nich drobne rzeczy lub powiesić bieliznę do wysuszenia. 
  •        Montaż do mebla – nowoczesne modele nastawione na maksymalnie ograniczoną przestrzeń są możliwe do zamocowania na meblu, a nawet można je dodatkowo złożyć. 

Aby idealna deska była rzeczywiście wygodna w użytkowaniu, trzeba zwrócić uwagę na jej wysokość. Powinna być dostosowana do wzrostu prasującego. W przypadku zbyt niskiego ułożenia sylwetka będzie zgarbiona, co może wywołać ból kręgosłupa. Z kolei, jeśli deska będzie mieć zbyt wysoki poziom, niekorzystnie wpłynie to na kondycję dłoni i nadgarstków. Istotna jest również wielkość sprzętu. Jeśli w mieszkaniu jest mało miejsca, najlepiej postawić na zgrabną i możliwą do jak najbardziej płaskiego złożenia deskę. Jeśli sprzęt stale stoi w pomieszczeniu, warto zadbać o jego atrakcyjny wygląd, wybierając pokrowce wykończone ciekawym wzorem czy kolorem. Dzięki nim deska nabierze bardziej oryginalnego charakteru. Jednak w razie zabrudzenia pokrowca, trzeba go od razu wymienić, aby nie uszkodzić prasowanej odzieży.

Deski do prasowania – dodatkowe akcesoria

W przypadku deski do prasowania ważnym elementem konstrukcji, o który należy dbać, jest pokrowiec. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej powłoki, która jest wyposażona w warstwę metalizowaną. Dodatek takiego materiału sprawia, że prasowanie staje się szybsze i efektywniejsze, ponieważ ciepło odbija się od warstwy, wzmacniając skuteczność żelazka. Do deski do prasowania warto dokupić też ochronną podkładkę. Taki gadżet przydaje się do wygładzania delikatnych tkanin. Pokrywając je podkładką, można uniknąć efektu nabłyszczania, a nawet uszkodzenia materiału. W razie problemów z naciągnięciem pokrowca na deskę można zainwestować w specjalne napinacze, dzięki którym materiał lepiej dopasowuje się do jej kształtu.