Stół do jadalni

Filtruj według

Cena

409 3349

Producenci

więcej... mniej

Stół do jadalni – jak wybrać najlepszy?

Jeśli lubimy w gronie rodzinnym spożywać posiłki, to z pewnością stół jest bardzo istotnym elementem wyposażenia naszego domu. To przy nim będziemy spędzać codziennie wiele czasu. Warto więc wybrać taki, który będzie spełniał całkowicie nasze oczekiwania i będzie dostosowany do preferencji całej rodziny. Stół do jadalni ma być przede wszystkim funkcjonalny, jednak jeśli zależy nam na ogólnej spójności aranżacyjnej w naszych wnętrzach, warto zastanowić się również nad kwestią estetyczną. Pamiętajmy również, aby przy wyborze stołu zapoznać się z szeroką ofertą różnych sklepów, które funkcjonują na rynku. Pozwoli nam to na wybór takiego mebla, który będzie spełniał nasze oczekiwania, a jednocześnie na który nie będziemy musieli wydać całego majątku.

Stół okrągły czy prostokątny?

Wybierając stół do jadalni z pewnością staniemy przed zasadniczym pytaniem – wybrać stół okrągły, czy może jednak prostokątny? Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Dla jednych stół okrągły będzie bardziej optymalny, natomiast innym lepiej sprawdzi się taki w kształcie prostokąta. Wszystko zależy od wystroju naszej jadalni, jej rozmiarów, a także tego, ile osób ma zmieścić się przy takim stole. Jest więc wiele czynników, które mogą warunkować podjęcie tej decyzji. Stół prostokątny jest z pewnością wybierany najczęściej. Jest to rozwiązanie dość uniwersalne i praktyczne, jeśli dysponujemy w naszej jadalni stosunkowo niewielką przestrzenią. Stół w takim kształcie możemy bowiem z łatwością przysunąć do ściany i nie będzie to stanowiło żadnego problemu, a także nie będzie wyglądać nieestetycznie. Stół okrągły natomiast sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy usytuować ten mebel na środku naszej jadalni. Stoły o takim kształcie mają jeszcze jedną ważną zaletę – wszyscy siedzący przy nich czują, że są sobie równi. Nikt nie siedzi na rogu, przy krótszej czy też dłuższej krawędzi. Każdy ma jednakowe miejsce przy stole i to może być postrzegane w wielu domach jako ewidentna zaleta.

Jaki materiał wybrać?

Kolejnym ważnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, gdy wybieramy stół do jadalni, jest pytanie o materiał, z którego ma być on wykonany. Mamy wiele opcji i to, jaką wybierzemy, zależy tylko od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest stół wykonany z drewna. Należy jednak pamiętać, że na przykład miękkie drewno nie będzie zbyt praktyczne, ponieważ blat z łatwością będzie ulegał uszkodzeniom przy nawet najmniejszym naruszeniu jego powierzchni. Dlatego też blatów z miękkiego drewna nie poleca się na przykład wtedy, gdy przy stole będą jadły dzieci. Niechcący mogą one bowiem dokonać poważnych zniszczeń. Popularne są również stoły, których blat wykonany jest ze szkła. Jest to rozwiązanie z pewnością estetyczne, nadające wnętrzu pewnej świeżości i oryginalnego charakteru. Blat wykonany ze szkła wbrew pozorom nie będzie nietrwały czy podatny na uszkodzenia. Szybko się jednak brudzi, ale jednocześnie bardzo łatwo jest go wyczyścić.