Stoły do kuchni i jadalni, duży wybór, niskie ceny

Filtruj według

Promocje

Stół, czyli serce domu

Jest w centrum życia codziennego – stół, czyli mebel wielofunkcyjny. Przy nim jemy, pracujemy, spędzamy wolny czas, spotykamy się z rodziną i znajomymi. Ze względu na to, że stół często towarzyszy nam w tych codziennych zajęciach, jego wybór powinien być przemyślany, czyli zgodny z naszym stylem i wygodą. Odpowiednie dopasowanie sprawi, że cała rodzina będzie czuć się dobrze wypoczywając lub realizując swoje plany.

 

Jak wybrać idealny stół?

Stoły posiadają wiele cech, którymi różnią się między sobą, nie tylko w przypadku wyglądu. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od wielkości oraz materiału, z jakiego jest wykonany. 

Wielkość stołu

Wymiar stołu w pewnym sensie narzuca nam wielkość pomieszczenia, w jakim będzie on ustawiony. W małej kuchni czy jadalni ciężko jest przecież umieścić duży, masywny mebel, który przytłoczy wnętrze i uniemożliwi swobodne korzystanie z niego. Z pewnością dobrą inwestycją jest wybór stołu z rozkładanym blatem. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie. Na co dzień złożony stół zajmuje mało miejsca. Na wyjątkowe okazje wystarczy zamontować większy blat, by pomieścić przy nim dużą liczbę gości. Modyfikując jego wielkość w zależności od potrzeb, łatwiej jest korzystać ze stołu w różnych sytuacjach. Z kolei jeśli przestrzeń jest mała i zależy nam jedynie na drobnym meblu, warto wybrać stoły okrągłe lub kwadratowe. Są zgrabne, zajmują mniej miejsca a przy tym zachowują swoją funkcjonalność.

Wykonanie stołu

Materiały, z jakich wykonuje się stoły są bardzo różne. Najczęściej jest nim naturalne drewno – surowiec ekologiczny, trwały, szlachetny. Jednak w przypadku drewnianych stołów problematyczna może okazać się wyższa cena, choć większe koszty rekompensuje tutaj wysoka jakość – trwałość na długie lata. Lite drewno nie jest lekkim materiałem, dlatego przenoszenie stołu będzie wymagało nieco więcej siły. Niektóre modele posiadają wyłącznie nogi wykonane z drewna, w innych blaty z płyty wykończone są okleiną naturalną, która ma wzmocnić jego wytrzymałość.  Stoły często wykonuje się też z płyty MDF. Jej główną zaletą jest możliwość zmiany koloru. Za pomocą odpowiednich lakierów bez problemu blat stołu z płyty MDF może uzyskać barwę czerwoną, szarą, białą lub wiele innych odcieni. Do trwałych materiałów można zaliczyć też płytę laminowaną. Nierzadko w stołach konstrukcja opiera się także na stali – solidnej a zarazem lekkiej. Najprostszym i jednocześnie najmniej trwałym surowcem jest zwykła płyta wiórowa. Zamiast zmagać się z szybko niszczejącym meblem i zyskać stół na lata, warto zainwestować w materiały naprawdę dobrej jakości.

 

Stoły do jadalni

Wybierając stół do jadalni, musimy wziąć pod uwagę, że powinien pomieścić całą rodzinę lub gości. To właśnie przy nim organizuje się święta, imprezy i inne, ważne uroczystości, dlatego duży blat będzie sporym atutem. Przeszkodą może być mały metraż jadalni, ale w tym przypadku można skorzystać ze stołu rozkładanego, który będzie się duży tylko wtedy, gdy sobie tego zażyczymy. Oszczędność miejsca wiąże się też z wyborem modeli stołów minimalistycznie wykończonych. Prosta konstrukcja nóg pozwoli wsunąć krzesła pod blat, dzięki czemu we wnętrzu będzie o wiele przestronniej. Finezyjne kształty i oryginalne formy pasują do dużych pomieszczeń. Stoły do jadalni powinny mieć delikatne, naturalne kolory, by zarówno podczas spotkań w gronie znajomych czy w trakcie codziennych zajęć każda, siedząca przy nim osoba poczuła się komfortowo.  

 

Stoły do kuchni

Z powodu braku oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na jadalnię, często miejsce ze stołem przenosi się do kuchni. Tutaj także rozmiar odgrywa bardzo ważną rolę. Stół musi mieć taki wymiar, by nie blokować przejścia w kuchennej strefie. Wraz z krzesłami lub ławką powinien tworzyć przytulny kącik do rozmów, jedzenia, pracy a nawet nauki. Stoły do kuchni nie mogą też odbiegać wyglądem od innych mebli. Ten sam styl lub podobna kolorystyka sprawi, że cała aranżacja kuchenna nabierze lekkości i atrakcyjnego wyrazu.