olśniewający, ciemnoróżowy kolor,...
Chyba każdy w swoim dzieciństwie miał do czynienia z puzzlami. Jest to wspaniała, uniwersalna zabawa, ponieważ nie ma tu żadnych ograniczeń co do wieku czy liczby osób. Układać mogą po prostu wszyscy!
Puzzle wbrew pozorom nie są jedynie pomysłem na spędzanie czasu. Pełnią one o wiele więcej funkcji i to bardzo ważnych, biorąc pod uwagę rozwój dziecka, szczególnie w pierwszych latach życia. Z ich pomocą z pewnością można rozbudzić w maluchu umiejętności, które przydadzą mu się w kolejnych etapach rozwoju. Układanie puzzli to zajęcie, które niesie wiele korzyści również dla młodzieży i dorosłych. Nie pozostaje nic innego, jak wyposażyć swoje regały w różnorodne puzzle dla małych i dużych!
Istnieje mnóstwo argumentów przemawiających za układaniem puzzli. Dzieci w pierwszych latach życia poznają świat, uczą się go, nabierają umiejętności i układanki na pewno im w tym bardzo pomagają. Przygodę z puzzlami można zaczynać już po ukończeniu jednego roku. Dziecko nie musi od razu idealnie dopasowywać elementów, wystarczy zapoznać malucha z tą formą zabawy, by powoli zachęcić go do tworzenia obrazków w późniejszym czasie. Układanie puzzli:
W sklepach mamy obecnie bardzo duży wybór puzzli, które różnią się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane, formą czy wiekiem osób, dla których są przeznaczone. Inaczej będą wyglądać układanki dla maluchów a inaczej dla młodzieży czy dorosłych. Jakie są te najpopularniejsze?
Puzzle dla małych dzieci– wyróżnia je prostota elementów, są duże, z prostymi łączeniami, często wykonane z grubej tektury. Zdobią je proste motywy typu wizerunek misia lub mają kształt przyjazny dziecku np. zwierzątka.
Puzzle edukacyjne– wersje dla starszych dzieci. W zależności od rodzaju takie puzzle pomagają im poznać alfabet, liczby, zwierzęta, postacie, geografię i wiele innych, ciekawych tematów.
Puzzle piankowe– są miękkie i duże, więc mogą pełnić funkcję maty dla najmłodszych. Starsi mogą z nich tworzyć budowle sporych rozmiarów. Przy ich używaniu trzeba jednak pilnować, by maluch nie gryzł pianki.
Puzzle podłogowe– mają często mniejszy rozmiar, w środku posiadają oddzielne części np. liczby czy cyfry, co ma charakter edukacyjny dla dziecka.
Puzzle do malowania– mają ogólny, czyli czarno – biały zarys obrazka. Po ułożeniu maluch może pokolorować go kredkami.
Puzzle dwustronne– klasyczne puzzle, które z obu stron mają obrazki do ułożenia. Jeśli dziecku znudzi się jeden wzór, może obrócić elementy i ułożyć inny.
Puzzle drewniane– przyjazne dzieciom i środowisku. Mają kształt np. zwierzątek lub z drewnianych elementów można takie zwierzątko ułożyć.
Puzzle 3D– jest to rodzaj odpowiedni dla starszych dzieci. Specjalny układ i kształt elementów pozwala na tworzenie przestrzennych figur czy przedmiotów. Efekty takich układanek są bardzo efektowne i dają dużo satysfakcji dzieciom.