Puzzle dla dzieci - szeroki wybór, niskie ceny

Filtruj według

Cena

9 72

Producenci

więcej... mniej

Promocje

Rozwój dziecka a puzzle

Chyba każdy w swoim dzieciństwie miał do czynienia z puzzlami. Jest to wspaniała, uniwersalna zabawa, ponieważ nie ma tu żadnych ograniczeń co do wieku czy liczby osób. Układać mogą po prostu wszyscy!

Puzzle wbrew pozorom nie są jedynie pomysłem na spędzanie czasu. Pełnią one o wiele więcej funkcji i to bardzo ważnych, biorąc pod uwagę rozwój dziecka, szczególnie w pierwszych latach życia. Z ich pomocą z pewnością można rozbudzić w maluchu umiejętności, które przydadzą mu się w kolejnych etapach rozwoju. Układanie puzzli to zajęcie, które niesie wiele korzyści również dla młodzieży i dorosłych. Nie pozostaje nic innego, jak wyposażyć swoje regały w różnorodne puzzle dla małych i dużych!

 

Dlaczego warto układać puzzle?

Istnieje mnóstwo argumentów przemawiających za układaniem puzzli. Dzieci w pierwszych latach życia poznają świat, uczą się go, nabierają umiejętności i układanki na pewno im w tym bardzo pomagają. Przygodę z puzzlami można zaczynać już po ukończeniu jednego roku. Dziecko nie musi od razu idealnie dopasowywać elementów, wystarczy zapoznać malucha z tą formą zabawy, by powoli zachęcić go do tworzenia obrazków w późniejszym czasie. Układanie puzzli:

 •       Stymuluje rozwój mózgu – układanie puzzli to świetne ćwiczenie dla mózgu, ponieważ pobudza wiele jego obszarów, w zależności od umiejętności, jakie są rozwijane.
 •       Ćwiczy logiczne myślenie – dopasowywanie puzzli pozwala dziecku na poznanie procesu przyczynowo – skutkowego. Dziecko uczy się kontrolować błędy, planować swoje ruchy czy w końcu zdobywać wyznaczone przez siebie cele.
 •       Ćwiczy pamięć – dziecko zapamiętuje wygląd elementów i kolejność czy układ ich dopasowywania. Pobudzanie pamięci jest też bardzo ważne w przypadku seniorów, którzy z wiekiem mają z nią problemy. 
 •       Rozwija kreatywność - zróżnicowane kształty układanek i obrazy na nich umieszczone sprawiają, że maluchy rozwijają swoją wyobraźnię. 
 •       Ćwiczy rozpoznawanie kształtów – puzzle dla dziecisą świetnym ćwiczeniem w poznawaniu nowych kształtów i form, które mogą dotknąć oraz przyjrzeć się nim z bliska.
 •       Ćwiczy precyzje ruchów – przy dopasowywaniu elementów dziecko musi wykazać się odpowiednią precyzją, by stworzyć spójną całość i tym samym osiągnąć cel układanki. 
 •       Ćwiczy koncentracje i zaangażowanie – układanie puzzli wymaga skupienia (łączenie kolorów, detali, obrazów), dlatego dziecko rozwija umiejętność koncentracji uwagi na konkretnej czynności.
 •       Ćwiczy cierpliwość – dopasowywanie elementów i możliwe niepowodzenia w ich łączeniu uczą cierpliwości w osiąganiu celów.
 •       Ćwiczy spostrzegawczość – szukanie odpowiednich elementów sprawia, że trzeba wykazać się dobrym zmysłem obserwacji, by układankę złożyć w jedną całość. 
 •       Rozwija umiejętności przestrzenne – pozwalają rozwijać widzenie przestrzenne, czyli kreowanie obrazów rzeczy i myślenie o ich położeniu względem siebie. To również umiejętność rotacji przedmiotów w umyśle i spojrzenia na nie z różnych perspektyw. Inteligencja wizualno – przestrzenna jest bardzo ważna w rozwoju umiejętności matematycznych, technicznych a nawet artystycznych.  
 •       Jest formą edukacji – dzieci budując całą układankę poznają obrazy, kształty, kolory, przedmioty, zwierzęta, czynności i wiele innych rzeczy umieszczonych na puzzlach dla najmłodszych.
 •       Uczy współpracy – gdy puzzle układane są w kilka osób, dziecko rozwija zdolność współpracy z innymi, uczy się jak razem działać i podejmować decyzje.
 •       Jest zajęciem wyciszającym – zarówno w przypadku dzieci, młodzieży czy dorosłych, puzzlepozwalają oderwać się od dynamiki dnia codziennego i uspokoić umysł podczas tworzenia układanki.

 

Rodzaje puzzli

W sklepach mamy obecnie bardzo duży wybór puzzli, które różnią się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane, formą czy wiekiem osób, dla których są przeznaczone. Inaczej będą wyglądać układanki dla maluchów a inaczej dla młodzieży czy dorosłych. Jakie są te najpopularniejsze?

Puzzle dla małych dzieci– wyróżnia je prostota elementów, są duże, z prostymi łączeniami, często wykonane z grubej tektury. Zdobią je proste motywy typu wizerunek misia lub mają kształt przyjazny dziecku np. zwierzątka.

Puzzle edukacyjne– wersje dla starszych dzieci. W zależności od rodzaju takie puzzle pomagają im poznać alfabet, liczby, zwierzęta, postacie, geografię i wiele innych, ciekawych tematów. 

Puzzle piankowe– są miękkie i duże, więc mogą pełnić funkcję maty dla najmłodszych. Starsi mogą z nich tworzyć budowle sporych rozmiarów. Przy ich używaniu trzeba jednak pilnować, by maluch nie gryzł pianki.

Puzzle podłogowe– mają często mniejszy rozmiar, w środku posiadają oddzielne części np. liczby czy cyfry, co ma charakter edukacyjny dla dziecka. 

Puzzle do malowania– mają ogólny, czyli czarno – biały zarys obrazka. Po ułożeniu maluch może pokolorować go kredkami.

Puzzle dwustronne– klasyczne puzzle, które z obu stron mają obrazki do ułożenia. Jeśli dziecku znudzi się jeden wzór, może obrócić elementy i ułożyć inny.

Puzzle drewniane– przyjazne dzieciom i środowisku. Mają kształt np. zwierzątek lub z drewnianych elementów można takie zwierzątko ułożyć. 

Puzzle 3D– jest to rodzaj odpowiedni dla starszych dzieci. Specjalny układ i kształt elementów pozwala na tworzenie przestrzennych figur czy przedmiotów. Efekty takich układanek są bardzo efektowne i dają dużo satysfakcji dzieciom.