Wyposażenie ogrodu, wszystko do ogrodu - szeroki wybór, niskie ceny

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

0 1200

Producenci

więcej... mniej

Jak urządzić ogród, żeby wyglądał modnie i ze smakiem?

Ogród to miejsce, w którym chętnie wypoczywamy, gdy tylko mamy na to czas. Jakiego wyposażenia ogrodu potrzebujemy, by był nie tylko wygodny, ale i modny?

Natura to podstawa

Przede wszystkim, zadbajmy o naturalny wygląd naszego ogrodu. Naukowcy dowodzą, że przebywanie w zalesionym terenie pomaga naszemu zdrowiu; czujemy się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Co prawda, naukowcy stwierdzają, że najlepiej działa na nas sytuacja, w której przebywamy przez godzinę dziennie na łące czy w lesie, a nie we własnym ogrodzie, ale myślę, że nawet jeśli zamiast do lasu, będziemy chodzić do naszego ogrodu, to w dalszym ciągu będzie to miało na nas pozytywny wpływ. Bardzo ważne zatem jest, by nasz ogród nie wyglądał, jak od linijki. Jeśli tak by się działo, my sami czulibyśmy się wciśnięci w ramy, podobnie jak idealnie przycięte krzewy i trawa przystrzyżona jak murawa boiska. To nie sprzyja wypoczynkowi. Oczywiście, nie musimy od razu rezygnować z dbania o ogródek i pozwolić, by wszystko rosło tak, jak chciało, co to, to nie. Chodzi tylko o to, by dać naturze wolną rękę pod kątem roślinności w postaci krzewów i drzew – nie musimy ich regularnie przycinać i nadawać im nienaturalne kształty. Chwasty spokojnie możemy wyrywać, zwłaszcza, jeśli pielenie ogródka nas uspokaja. W końcu ogród ma być naszym zacisznym miejscem i żadna moda tego nie zmieni. Ogród jest dla nas, a nie dla architektów i ogrodników, którzy wyznaczają trendy. Warto o tym pamiętać, tworząc aranżacje w ogrodzie. Inspirowanie się jest dobre, ale spełnianie wymagań na siłę już niekoniecznie.

Jakie wyposażenie ogrodu wybrać?

Kiedy już wiemy, że nie musimy do szaleństwa zaprzątać sobie głowy tym, by każde źdźbło trawy było idealnie przystrzyżone, czas zająć się urządzaniem ogrodu meblami ogrodowymi. Wyposażenie ogrodu ma ogromne znaczenie z tego względu, że to ono bierze największy udział w naszym wypoczynku. Zainwestujmy zatem w takie wyposażenie ogrodu, które będzie dla nas wygodne i zarazem funkcjonalne. Zastanówmy się nad tym, ile czasu spędzamy w ogrodzie, i co konkretnie chcemy tam robić. Czytać książki? Spędzać czas z rodziną? Chlupać się w basenie, czy może ogródek jest na potrzebny tylko po to, żeby mieć w nim warzywa i owoce? W tym ostatnim przypadku, najistotniejszym wyposażeniem ogrodu będzie kompostownik i narzędzia ogrodnicze. W pozostałych – to zależy. Jeśli jesteśmy fanami ogrodowego zacisza i nie mamy tendencji do urządzania hucznych przyjęć, nie musimy kupować całego kompletu mebli, stołu, foteli i krzeseł ogrodowych. Wystarczy nam ogrodowa huśtawka i ewentualnie rozkładany leżak. Jeśli jednak jesteśmy typem ogrodowego imprezowicza, albo po prostu lubimy jeść posiłki na tarasie, to warto zainwestować w cały zestaw, na który składać się będzie stół ogrodowy oraz krzesła lub fotele czy sofa, w zależności od tego, jaki zestaw wybierzemy. Do takiego zestawu nie zaszkodzi dokupić leżaka.

Jak dbać o nasze wyposażenie ogrodu?

Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest nasze wyposażenie ogrodu. Dlaczego? Powód jest prosty – warunki atmosferyczne wpływają na jakość naszych ogrodowych mebli i to, z czego są wykonane ma znaczenie w przypadku przechowywania i dbania o meble. Jeśli wyposażenie ogrodu jest drewniane, pamiętajmy o tym, żeby choć raz w roku je zaimpregnować, ponieważ warunki atmosferyczne powodują, że drewno jest mniej trwałe i meble mogą wystarczyć zaledwie na jeden sezon, zwłaszcza, jeśli wykonane są z taniego drewna, np. sosnowego, które bez impregnacji jest bardzo nietrwałym materiałem. Podobnie rzecz ma się z meblami z rattanu. Tego rodzaju meble, podobnie jak drewniane, źle znoszą ciężkie pogody, jak na przykład ogromne upały, czy wielkie ulewy. Chowajmy je, bądź przykrywajmy pokrowcami. W najlepszym położeniu są właścicieli mebli technorattanowych. Technorattan, jako syntetyczny odpowiednik rattanu, jest dużo trwalszy zarówno od drewna, jak i rattanu, doskonale znosi zmienne warunki atmosferyczne, oraz jest łatwy w utrzymaniu. Pamiętać należy jednak o tym, by zimą zakładać na każde nasze meble ogrodowe pokrowiec, bądź chować je na zimę, ponieważ nawet najtrwalsze meble, o które się nie dba, prędzej niż później zniszczeją i będzie trzeba kupić nowe.

Jakimi trendami się kierować?

Jeśli koniecznie chcemy urządzić ogród, kierując się trendami, to dobrze jest poszukać wskazówek w internecie, jakie konkretnie trendy są modne na ten rok. W bieżącym roku rdza zdobyła serca architektów i projektantów ogrodów, zaś fiolet już od zeszłego roku deklasuje inne kolory. To właśnie fioletowe rośliny są najchętniej sadzone już drugi sezon, dlatego nie bójmy się obsadzić ogródka odmianami roślin, które kwitną na ten kolor. Przyda się to też w kwestii odstraszania komarów i kleszczy, bowiem kocimiętka, która ma piękne, fioletowe kwiatuszki, odstrasza te wstrętne owady.

Jak zabezpieczyć ogród przed owadami?

Będąc już w temacie owadów, warto go rozwinąć. Są owady, z którymi chcemy walczyć. Z pewnością są to kleszcze i komary. Żeby móc się z nimi uporać, warto posadzić kocimiętkę w dużych kępach, ale także lawendę i, jeśli mamy oczko wodne, tatarak. Zapach tych roślin odstrasza wyżej wymienione owady. Jednak pamiętajmy, że nie wszystko co lata i bzyczy, jest złe. Obsadzając ogródek kwiatami, pamiętajmy o pszczołach i trzmielach, które są bardzo ważne w naszym ekosystemie. Poszukajmy paczek z nasionami miododajnymi i wabiącymi motyle. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przysłużyliśmy się naturze! Ponadto, przedłużymy żywotność naszych roślin, a jeśli mamy drzewa owocowe, to dzięki temu możemy spać spokojnie, plony na pewno będą obfite.