Czajniki do wyboru: czajniki bezprzewodowe czajniki z gwizdkiem i inne

Filtruj według

Kategorie

więcej... mniej

Cena

61 129

Producenci

więcej... mniej

Czajnik mały czy duży?

Czajniki – proste a jednocześnie niezwykle ważne sprzęty. Są jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchennego. Bez nich przygotowanie kawy, herbaty i innych gorących napojów byłoby mniej wygodne oraz bardziej czasochłonne. W mieszkaniu singla zawsze znajdzie się jakiś mały czajnik. W domu z większą rodziną będzie to czajnik o większej pojemności, by przy jednym gotowaniu można było przygotować kilka szklanek czy kubków wybranego napoju. Zaletą niewielkich modeli tego produktu, które będą idealne dla mniejszej liczby osób jest szybsze gotowanie – mniejsza pojemność (zwykle około 1l), czyli mniej wody do przegotowania. Minusem jest fakt, że porcja ta starczy tylko dla mniej więcej czterech osób. Gdy jest ich więcej wodę trzeba gotować kilka razy a to zwiększa ilość pobieranego prądu. Z tego względu duża rodzina lub większa grupa ludzi korzystająca z czajnika powinna mieć model o pojemności 2-2,3l, dzięki któremu przygotowanie wody wydłuży się, ale będzie mniej kosztowne, jeśli chodzi o zużytą energię elektryczną.

 

Wybór najlepszego czajnika

Wybór idealnego czajnika nie jest łatwy, ponieważ różnią się one zarówno materiałem, z jakiego są wykonane jak i sposobem ich użytkowania. Najczęściej czajniki wykonane są z tworzywa sztucznego (zwykle elektryczne) lub ze stali (elektryczne lub na kuchenkę). Zaletą modeli z tworzywa sztucznego jest ich lekkość a tych wykonanych ze stali, większa wytrzymałość. Można spotkać się także z czajnikami ceramicznymi lub emaliowanymi. Mają one bardziej estetyczne wykonanie (są zdobione np. kwiatowymi wzorami), dlatego pełnią też funkcję dekoracyjną w kuchni. Czajniki można również podzielić ze względu na formę. I tak największą grupę stanowią czajniki elektryczne, nieco mniejszą gwizdkowe a mniej popularną również bezprzewodowe. Czym się charakteryzują? Które z nich są najlepsze?

Czajniki elektryczne – takie modele wyposażone są w grzałkę spiralną lub płytową. Pierwszą z nich mają czajniki tańsze co oznacza, że jest mniej wytrzymała. Szybciej osadza się na niej kamień a podczas przygotowania wody grzałka musi być zanurzona, by sprzęt nie został uszkodzony. Bardziej korzystnym zakupem są czajniki o większej mocy z grzałką płytową. Nagrzewają one całą swoją powierzchnię co oznacza, że woda szybciej się gotuje. Czajniki elektryczne mają więcej funkcji niż czajniki gwizdkowe, lecz zużywają one dużą ilość prądu, dlatego są nieco kosztowniejsze w użytkowaniu. Są wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Występują w wielu różnorodnych kolorach. W wersji elektrycznej czajników można też wyróżnić modele bezprzewodowe. Posiadają one płaską, obrotową podstawę z kablem, a więc czajnik można umieścić na nich w dowolnym ustawieniu.

Czajniki gwizdkowe – to wersja tradycyjna czajnika. Są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, co świadczy o ich wysokiej trwałości. Zaletą tych modeli jest możliwość użytkowania na różnych rodzajach kuchenek – indukcyjnych, gazowych czy elektrycznych. Z kolei korzystanie z takiego czajnika umieszczonego na kuchence gazowej powoduje obniżenie wydatków związanych z gotowaniem wody. Minusem jest tutaj brak funkcji samodzielnego wyłączenia, które zastępuje charakterystyczny dźwięk wydobywany z gwizdka. Czajniki tego typu występują w różnych kolorach, mogą być też ozdobione wzorami.

 

Czajniki na miarę Twoich potrzeb


Czajniki mają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest bardziej bezpieczne i wygodne. Najwięcej takich udogodnień mają czajniki elektryczne. Najczęściej spotykane funkcje to:

- wskaźnik poziomu wody

- filtr antyosadowy / antywapienny

- automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody

Inne, przydatne na co dzień funkcje, które można spotkać w czajnikach elektrycznych to również:

- podświetlany włącznik

- miękki, antypoślizgowy uchwyt

- schowek na przewód

- antypoślizgowe nóżki

- powierzchnia obudowy nie pozostawiająca odcisków palców

- zabezpieczenie przed włączeniem pustego czajnika

- funkcja zwijania kabla

- zdejmowana pokrywa

- automatyczne wyłączenie po zdjęciu czajnika

Ilość dodatkowych funkcji zwykle przekłada się na jego ostateczną cenę. Warto jednak wybrać droższy a bardziej korzystniejszy model, który posłuży przez wiele lat. Użytkowanie czajnika elektrycznego to przede wszystkim szybkie i wygodne gotowanie wody, za czajnikami tradycyjnymi przemawiają niższe koszty eksploatacji oraz urokliwy dźwięk gwizdka.