10 sposobów jak usunąć trudne plamy

Opublikowany : 2022-03-21 10:41:46
Kategorie : Porządek w domu

10 sposobów jak usunąć trudne plamy

Okazji do poplamienia ubrań mamy mnóstwo.

Prawdopodobieństwo pojawienia się trudnych plam rośnie również wtedy, gdy w domu są dzieci.

Choć oczywiście dorosłym też zdarzają się częste wpadki.

Gdy pobrudzone zostaje nasze ulubione ubranie, chwytamy się wszystkich środków, aby przywrócić mu dawny wygląd.

Na szczęście z niektórymi, trudnymi plamami da się walczyć.

Tutaj jednak należy zaznaczyć, że często czas działa na naszą niekorzyść.

W takim razie jak usuwać trudne plamy?

Których zabrudzeń damy radę się pozbyć?

Czym szybko i skutecznie usuniemy plamy?Trudne plamy – jak je skutecznie usuwać?

Rodzajów plam jest nieskończenie wiele, jednak skupimy się na takich, które występują w domach dość często. Nie trzeba od razu używać mocnej chemii – czasami wystarczy odpowiednio dobrany do zabrudzenia składnik i efekt jest naprawdę dobry. Oto nasze podpowiedzi, jak radzić sobie z trudnymi plamami:

  1. Plama po winie – polej ją zimną wodą, a następnie zasyp garścią proszku do pieczenia. Odczekaj 20 min. Jeśli po tym czasie zabrudzenie nadal będzie widoczne, powtórz cały proces.
  2. Plama tłusta – przelej brudne miejsce gorącą wodą, następnie nanieś na nie kilka kropel płynu do naczyń. Zrób pianę, potrzyj, a następnie dokładnie wypłucz.
  3. Plama z trawy – na zabrudzenie nałóż pastę powstałą ze zmieszania cukru z niewielką ilością ciepłej wody. Powinna być na plamie przynajmniej godzinę. Później pierz ubranie w pralce jak zwykle.
  4. Plama z czekolady – pocieraj miejsce kostką lodu, aby stwardniało. Gdy zrobi się czekoladowa skorupka, delikatnie ją zeskrob (np. używając zewnętrznej, czyli nieostrej strony noża).
  5. Plama z kawy – najlepiej wywabić ją za pomocą roztworu octu i zimnej wody (1 łyżeczka octu na litr wody) lub sody oczyszczonej (polewaj plamę wodą i posyp proszkiem, przetrzyj, a na końcu pierz jak zawsze).
  6. Plama z kosmetyków do malowania – kredkę do oczu lub fluid łatwiej usunąć za pomocą gorącej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli materiał się do tego nadaje (np. ręcznik), można użyć wrzątku.
  7. Plama ze smaru – w takim przypadku pomoże papka wykonana z cukru i oliwy z oliwek. Nanieść ją na plamę i pozostaw na minimum godzinę. Później wypierz ubranie, najlepiej z dodatkiem płynu do naczyń.
  8. Plama z wosku – za pomocą gorącego powietrza z suszarki rozmiękcz wosk. Gdy jest już elastyczny, ścieraj go z użyciem wilgotnej ściereczki.
  9. Plama z owoców – do usuwania takich zabrudzeń można użyć albo wody z octem (pół lira wody i pół szklanki octu), wody z kwaskiem cytrynowym (pół szklanki wody i łyżka kwasku) lub po prostu świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
  10. Plama po długopisie – tutaj pomoże kwasek cytrynowy. Plamę polej wodą i posyp proszkiem. Po kilku minutach wypłucz ubranie i wypierz go w pralce.


Udostępnij