Barwienie jajek i deserów – jak robić to dobrze?

Opublikowany : 2020-04-07 14:53:29
Kategorie : Dekoracje , W kuchni

Barwienie jajek i deserów – jak robić to dobrze?

Wielkanoc jest czasem barwnych pisanek i pysznych, kolorowych smakołyków. To prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia. Dzięki możliwości zastosowania odpowiednich barwników można uzyskać naprawdę zaskakujące efekty. Właściwie ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia! Jak używać barwników? Jak stworzyć oryginalne, kolorowe jajka i wypieki?

Barwienie wielkanocnych wypieków

Kolorowe ciasta i słodkości wyglądają oryginalnie, co tylko potęguje ochotę na ich szybkie skonsumowanie. Po zaplanowaniu wykończenia, ewentualnie użyciu specjalnych akcesoriów do ciastek typu foremki do wykrawania czy pieczątki można pomyśleć o wykorzystaniu ciekawej barwy takich łakoci. Oprawa wypieków jest też ważna szczególnie dla osób, które kochają tworzyć smaczne desery i dbają o estetykę ich podania. Kolor ciast i ciasteczek można zmieniać na różne sposoby, np. dodając do masy odrobinę zmiksowanego szpinaku czy buraka. Jednak można zdecydować się również na gotowe barwniki. Przed ich zakupem warto wiedzieć, jaki rodzaj wybrać i jak ich prawidłowo używać.

Barwniki występują przynajmniej w kilku rodzajach: jako proszek, płyn, żel lub pasta. Każdy z nich ma inną konsystencję, dlatego ważne jest, aby dobrze dopasować je do używanych składników i typu wypieków. Barwniki w formie proszku dobrze jest rozcieńczyć niewielką ilością wody. Wtedy nadają się do tworzenia kolorowych mas czy kremów. Można użyć ich również do wykończenia lukrowej polewy – najlepiej użyć do tego małego pędzelka, aby wzory były bardziej precyzyjne. Wygodne w użytkowaniu są barwniki w płynie, które od razu dodaje się do kremu lub polewy, jednak powinno się z nich zrezygnować przy barwieniu mas cukierniczych. Do takich składników zdecydowanie poleca się żele i pasty, które nie zmieniają ich konsystencji. Warto pamiętać, że takie barwniki są bardzo intensywne – już niewielka ilość potrafi nadać wypiekom intensywny kolor. 

Barwniki są dostępne w bardzo wielu kolorach, jednak wystarczy wymieszać określone barwy, aby stworzyć całkiem nowy odcień. Podstawą jest czerwony, żółty i niebieski. Przykładowo, jeśli połączy się żółty z czerwonym, otrzymamy pomarańczowy. Czerwony z niebieskim daje fiolet, a żółty z niebieskim tworzy barwę zieloną. Zanim zaczniemy pracę z barwnikiem, należy dobrze zabezpieczyć miejsce pracy, założyć fartuch, a także rękawiczki, ponieważ jest to produkt, który tworzy trudne do usunięcia plamy. 

Barwienie pisanek  - jak robić to dobrze?

Kolorowe pisanki to jeden ze znaków rozpoznawczych Wielkanocy, więc nie może ich zabraknąć na stole podczas tego wyjątkowego okresu. Za różne barwy jajek odpowiadają często gotowe barwniki. Gdy ich nie mamy, można wykorzystać również inne składniki, które w bardziej naturalny sposób zadbają o oryginalny kolor pisanki. 

  • Różowe pisanki – aby otrzymać taki kolor jajka, należy zetrzeć jednego buraka i ugotować w ½ l wody z dodatkiem soli. W takim wywarze zanurzamy pisankę.
  • Żółte pisanki – do 1 l wody należy dodać 4 łyżki kurkumy i odrobinę curry. Całość należy gotować z jajkami kilka minut.
  • Pomarańczowe pisanki – do 1 l wody należy dodać łupiny z obranej cebuli. Do środka wsadzamy jajka i gotujemy tak długo, aż osiągną oczekiwany odcień. 
  • Zielone pisanki – do 1 l wody należy dodać garść szpinaku i gotować przez 20 min. Po ostygnięciu należy włożyć do środka ugotowane jajka.
  • Granatowe pisanki – do ½ l wody dodajemy dwie garście mrożonych lub świeżych jagód i gotujemy. Po około 15 minutach wsadzamy do środka ugotowane jajka przynajmniej na 1-2 godziny. 

Kolorowe pisanki mogą powstać również dzięki wykorzystaniu farbek lub flamastrów. Jest to zajęcie mniej pracochłonne, jednak może nie dać takich spektakularnych efektów jak w przypadku barwników gotowych i naturalnych.

Udostępnij