Jak czyścić pościel?

Opublikowany : 2021-03-30 19:30:52
Kategorie : Porządek w domu

Jak czyścić pościel?

Kto nie chciałby się wtulić w przyjemną, pachnącą, miłą w dotyku pościel na koniec dnia? Na ogół często wypoczywamy w łóżku, dlatego ważne jest, aby utrzymać ją w odpowiedniej czystości. Jest to istotne nie tylko ze względu na nasz komfort, ale również w aspekcie zdrowotnym. Jak właściwie czyścić pościel?  Jak o nią dbać, aby zachowała piękny wygląd na lata?

I

Czysta, czyli bezpieczna pościel

Kupujemy piękną pościel w sklepie. Zanim jednak ubierzemy ją na kołdrę i poduszki ważne jest, aby była wyprana. Czyszczenie przed pierwszym użyciem wiele daje. Na nowej pościeli, również dziecięcej, znajduje się bowiem wiele rzeczy, na które trzeba uważać – pozostałości różnych substancji użytych w produkcji, czy rozmaite zarazki i bakterie. Zanim przytulimy się do nowych poszewek, warto zadbać o to, by były one czyste, a więc i bezpieczne dla nas. Jest to ważne szczególnie w przypadku małych dzieci, alergików i osób z wrażliwą skórą. Pranie nowej pościeli pozwala również pozbyć się „chemicznego” zapachu, a także delikatnie zmiękczyć strukturę materiału.

I

Jak często prać pościel?

Nową pościel należy wyprać, a jak często ją później czyścić? Nie ma jednej reguły, jednak systematyczność jest tu ważna. Najlepiej prać pościel raz na dwa tygodnie, a w sezonie letnim czy grzewczym nawet częściej. Jest to związane z tym, że podczas snu ciało wydziela ciepło, a nadmierna wilgoć staje się idealnym środowiskiem do namnażania zarazków. Na pościeli znajdziemy też rozmaite drobnoustroje, kurz, a nawet ścierający się naskórek. Wszystko to warto regularnie usuwać podczas prania, aby wypoczynek w łóżku był naprawdę korzystny dla naszego zdrowia. Nadmiar kurzu czy grzybów może bowiem prowadzić nawet do rozwoju alergii.

Komplet pościeli Nova3 160x200 cm EUROFIRANY     Komplet pościeli Dorado box 160x200 cm EUROFIRANY, Domers     Komplet pościeli Megan 160x200 cm EUROFIRANY, Domers

I

W ilu stopniach prać pościel?

Teoretycznie najpewniejszym sposobem pozbycia się wszelkich drobnoustrojów jest pranie w 90 stopniach. Jednak nie każdy materiał nadaje się na taki program. O ile dobrej jakości bawełna nie powinna się skurczyć, to inne tkaniny typu satyna, flanela, len czy jedwab zwykle wymagają według producentów temperatury maksymalnie do 60, a w przypadku tych najdelikatniejszych nawet tylko do 30 stopni. Trzeba więc kierować się wytycznymi umieszczonymi ma metce danego produktu, aby po praniu nie okazało się, że nasze stylowe poszewki nie zmieszczą się na kołdrę i poduszki.

I

Jak dbać o pościel?

Ze względu na to, że pościel dość często trzeba prać, po niedługim czasie może się po prostu zniszczyć lub wypłowieć. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybierać sprawdzone marki i dobrej jakości materiały. Jeśli chodzi o czyszczenie pościeli, lepiej nie wrzucać jej do pralki z ręcznikami i innymi ubraniami. Pomieszanie tkanin może sprawić, że te delikatniejsze się uszkodzą. Poszewki na poduszki i kołdrę powinno się też przewlekać na lewą stronę, jak również warto używać chusteczek wyłapujących kolor. To sprawia, że będziemy chronić je przed zabarwieniem, jednocześnie lepiej zadbamy o intensywność odcieni materiału, a więc o jej doskonały wygląd na dłużej. Należy też ostrożnie pochodzić do suszenia pościeli w suszarce. Wyższa temperatura oddziałująca na tkaninę przez dłuższy czas również może wpłynąć na jej strukturę. W efekcie materiał może się po prostu zmniejszyć. Za to częste wietrzenie pościeli zarówno w letnie, jak i mroźne dni jest jak najbardziej wskazane.

Zobacz też, jakie modne zasłony, które będą idealnie pasować do pościeli, warto wybrać do sypialni - Modne zasłony do salonu i do sypialni – najnowsze trendy

Udostępnij