Jak czyścić zmywarkę?

Opublikowany : 2021-03-05 18:48:29
Kategorie : Porządek w domu

Jak czyścić zmywarkę?

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesną i funkcjonalną kuchnię bez zmywarki. To sprzęt ułatwiający życie, jednak aby działał bez zarzutu, trzeba o niego dbać tak samo, jak o inne produkty AGD. Zapominając o dokładnym czyszczeniu zmywarki i skupiając się jedynie na myciu w niej naczyń, można niekorzystnie wpłynąć na jej żywotność. A przecież inwestując w dobry sprzęt, chcemy, aby działał bez zarzutu jak najdłużej. Co zrobić, żeby zmywarka była czysta? Jakie produkty do jej pielęgnacji warto mieć?  

Jak dbać o zmywarkę?

Oprócz wkładania i wyjmowania naczyń jest wiele innych czynności, które należy wykonywać względem zmywarki. Warunkiem prawidłowego działania tego sprzętu jest przede wszystkim czystość. Zmywarka jest szczególnie narażona na gromadzenie się resztek i zabrudzeń. Trzeba na bieżąco je usuwać, aby działanie sprzętu nie było zakłócone. Szczególnie należy zwrócić uwagę na:

1. Filtr – posiada specjalną siateczkę, na której osadzają się resztki. Z czasem mogą blokować odpływ i być przyczyną brzydkiego zapachu. Regularne wyjmowanie i czyszczenie filtra sprawi, że zmywarka będzie działać bez zastrzeżeń.

2. Uszczelki – niektóre elementy zmywarki wyposażone są w gumy uszczelniające, a więc kolejne miejsce, w którym mogą gromadzić się zabrudzenia. Od czasu do czasu warto przetrzeć szmatką zakamarki przy uszczelkach.

I

Środki do zmywarek

Ułatwieniem w utrzymaniu czystości są gotowe preparaty do zmywarek. Ich skład jest skonstruowany w taki sposób, aby skutecznie usuwać zabrudzenia, czy usprawniać przepływ wody np. przez jej zmiękczanie. Oprócz produktów takich jak tabletki do zmywarki, dzięki którym naczynia są czyste i błyszczące, dobrze jest mieć również:

  • Sól do zmywarek – używanie tego preparatu pozwala zmiękczyć wodę, a tym samym zadbać o to, aby w zmywarce nie gromadził się kamień, wzmacniając jednocześnie skuteczność tabletek do mycia naczyń.
  • Nabłyszczacz do zmywarek – oprócz tego, że dba o lśniącą powierzchnię naczyń i przyśpiesza schnięcie, potrafi też chronić sprzęt przed osadzaniem się kamienia.
  • Zapach do zmywarki / odświeżacz do zmywarki – są to specjalne preparaty, dzięki którym można zniwelować przykre zapachy z wnętrza urządzenia. Są bardzo wydajne, ponieważ jedna sztuka wystarcza na kilkanaście myć.
  • Środek do czyszczenia zmywarek – profesjonalnie skomponowany skład takiego preparatu pozwala usuwać tłuszcz i kamień. Ułatwia też dokładne wyczyszczenie filtra, ramienia rozpylającego wodę, rur, a także innych, trudno dostępnych miejsc w zmywarce.

Raz na jakiś czas do czyszczenia zmywarki można użyć również sody oczyszczonej z dodatkiem octu (sodę umieszcza się w pojemniku na tabletki, ocet wylewa na dno zmywarki po praniu wstępnym). Trzeba jednak pamiętać, żeby dobrze przewietrzyć wnętrze, aby uniknąć gromadzenia się intensywnego zapachu octu.

Udostępnij