Jak ochłodzić wnętrze domu podczas upałów?

Opublikowany : 2021-06-29 19:25:04
Kategorie : Urządzasz

Jak ochłodzić wnętrze domu podczas upałów?

W upalne dni chętnie odpoczywamy w chłodniejszych miejscach. Nie zawsze jednak upragnione orzeźwienie odnajdziemy we własnym domu. Mocne nasłonecznienie pomieszczeń czy kiepska izolacja sprawia, że we wnętrzach jest równie gorąco, co na zewnątrz. Co zrobić, by w pomieszczeniu uzyskać przyjemny chłód?

I

Na upalne dni zabezpiecz okna

W nagrzanych przez słońce pomieszczeniach trzeba przede wszystkim skupić się na strefie okiennej. Gdy jest ona dobrze zabezpieczona, blokując mocne promienie, znacznie łatwiej jest ochłodzić cały pokój. Jest na to kilka sposobów:

 • Rolety – mogą być zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Większą skutecznością w ograniczeniu nasłonecznienia mają rolety mocowane na zewnątrz budynku. Z kolei mniejszym wydatkiem jest montaż rolet wewnętrznych, które częściowo ograniczają dostęp światła. Można też wykorzystać rolety termoizolacyjne, mocno zaciemniające. Dzięki nim blokowanie promieniowania UV jest znacznie efektywniejsze.
 • Żaluzje – delikatnie zaciemniają wnętrze, są łatwe w regulacji. W wielu sklepach dostępne są też żaluzje panelowe, które pełnią dodatkową funkcję ozdoby aranżacyjnej.
 • Zasłony – najlepiej sięgać po grube tkaniny o wysokiej gramaturze, ponieważ są wtedy mocno zaciemniające. Dobrze radzą sobie z izolacją promieni słonecznych.
 • Folia przeciwsłoneczna – przykleja się ją na okno. Mocno ogranicza promieniowanie UV, jest to rozwiązanie na lata. Folia dodatkowo nadaje szybie nowoczesnego charakteru. 

Jak ochłodzić wnętrze domu podczas upałów

I

Ochrona domu przed upałem z zewnątrz

Przed nadmiernym nasłonecznieniem warto zabezpieczyć się również z zewnątrz. Jest wiele produktów, które osłaniają okna, tworząc cień i ograniczając nagrzewanie się pomieszczenia. Oto niektóre z nich:

 • Markizy zewnętrzne – pełnią funkcję dodatkowego daszku. Zmniejszają nasłonecznienie, a jednocześnie umożliwiają zachowanie widoku i dostępu naturalnego światła. Można regulować ich nachylenie.
 • Parasole – warto je przymocować w okolicach okna, aby zapewniały delikatne zaciemnienie tej strefy. Najlepiej wybierać modele wykonane z materiału odpornego na promienie UV np. ze wskaźnikiem UPF 25+, który ma wysoką skuteczność w ich blokowaniu (ponad 96%).
 • Żagle – są alternatywą dla markiz i parasoli. Rozciąga się je nad strefą okienną w różny sposób (mocowanie do ściany, na stelażu). Ze względu na to, że żagle wykonuje się z solidnych, wodoodpornych materiałów, gwarantują przyjemny cień.


Chłodne wnętrza w upalne dni – sprawdzone sposoby

Poza ograniczeniem nasłonecznienia okien warto też wykorzystać inne sposoby na chłodne wnętrza podczas upałów. Wiele z nich nie wymaga użycia dodatkowych sprzętów. Zastosowanie przynajmniej kilku z nich sprawi, że wysokie temperatury na zewnątrz nie będą uciążliwe.

 1. Wietrzenie pomieszczeń należy wykonywać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy na zewnątrz jest już chłodniej.
 2. Na oknach można powiesić wilgotne firany lub zasłony (np. po praniu), na kaloryferach mokre ręczniki.
 3. W dowolnym pomieszczeniu można ustawić wanienkę z zimną wodą lub z dodatkiem kostek lodu.
 4. Najlepiej otwierać drzwi do przedpokoju lub łazienki, a więc pomieszczeń, gdzie jest najchłodniej, aby wyrównać temperaturę w całym domu. Efekt ochłodzenia wzmocni nalanie do wanny zimnej wody.
 5. Wnętrza utrzymają chłód, jeśli przygotowywanie obiadów nie będzie wymagać długiego gotowania, które generuje duże pokłady ciepła.
 6. Warto używać wentylatorów, które miejscowo chłodzą i klimatyzatorów, czyli sprzętu skutecznie obniżającego temperaturę w całym pomieszczeniu.

Udostępnij