Jak prać i przechowywać ręczniki? Jakie są najlepsze?

Opublikowany : 2022-06-20 13:19:24
Kategorie : Porządek w domu

Jak prać i przechowywać ręczniki? Jakie są najlepsze?

Spis treści:

 
Ręczniki – ile ich mieć?

Ręczniki to nasz niezbędnik w codziennych czynnościach związanych z higieną. Zazwyczaj w domu mamy ich kilka, jednak ile tak naprawdę potrzebujemy? Oczywiście jest to uzależnione od liczby domowników. Na jedną osobę powinny przypadać przynajmniej dwa duże ręczniki i dwa małe, które na bieżąco należy między sobą wymieniać. Duży kąpielowy do wytarcia całego ciała, a mniejszy do twarzy i dłoni. Jeśli w domu jest dużo osób, automatycznie w łazience gromadzi się wiele ręczników, dlatego warto od razu pomyśleć na ich rozmieszczeniem. Najlepiej zainwestować w pojedyncze haczyki mocowane na ścianie, czasami też na szybie prysznica, a nawet drzwiach. Nie można też zapominać o małych ręcznikach dla gości. Są one niewielkie, ale przydają się podczas odwiedzin. Goście nie muszą wtedy korzystać z ręczników domowników, wycierając dłonie w przeznaczony specjalnie do tego, mały ręcznik. Z drugiej strony nie należy przesadzać z ilością ręczników, ponieważ problemem może stać się nie tylko ich powieszenie (szczególnie w małej łazience), ale też późniejsze przechowywanie w szafkach, w których nierzadko po prostu brakuje miejsca.

 

Jak wybrać najlepszy ręcznik 

 

Jak wybierać ręcznik?

Wybór ręcznika wbrew pozorom nie jest taki prosty. Tutaj znaczenie ma wiele jego cech, począwszy od wielkości, po materiał i kolor. Jak wybrać dobry ręcznik?

Jeśli chodzi o rozmiar, ręczniki w każdym domu powinny występować przynajmniej w trzech wielkościach (30x30 cm, 50x100 cm i 70x100 cm). Tak jak było to wspomniane wyżej, będzie to mały ręcznik dla gości, średni ręcznik do twarzy i dłoni oraz ręcznik kąpielowy do całego ciała. To jest absolutna postawa.

Najlepszy materiał ręczników to oczywiście bawełna. Ma wiele właściwości, którymi powinien się wyróżniać dobry ręcznik. Przede wszystkim bawełna świetnie wchłania wodę, co jest wręcz niezbędne do tego, aby dobrze osuszyć skórę. Jeśli nie jest za gruba, szybko schnie, ponadto po kilku praniach się nie niszczy. Ważna jest też gramatura produktu, a więc jego grubość. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, najlepiej wybrać modele o gramaturze 500g/m2. To ręczniki o średniej grubości. Produkty o mniejszej gramaturze są cienkie (dobrze nadają się na plażę czy basen) i szybko schną, jednak przy częstym wycieraniu nie będą pochłaniać wody tyle ile trzeba. Z kolei ręczniki o wyższej gramaturze są przyjemne i miłe w dotyku. Dają wrażenie luksusu prosto z salonu SPA. Jednak mają one słabsze strony – długo schną, dlatego pozostawione w łazience mogą po prostu być wiecznie mokre.

Jak wybrać kolor ręcznika? Tutaj także trzeba brać pod uwagę praktyczność. Jasne modele – białe i beżowe może wyglądają stylowo i elegancko, jednak lepiej je zarezerwować dla ręczników przeznaczonych dla gości. W codziennym użytkowaniu lepiej sprawdzają się wersje w ciemniejszych kolorach – granacie, szarości czy brązie. Wynika to z faktu, że niektóre kosmetyki pozostawiają brzydkie ślady na materiale. Będą one najbardziej widoczne na jasnych kolorach, a co gorsza, mogą być trudne do usunięcia w praniu. Ważne też, aby przynajmniej w przypadku kilku domowników, nie wybierać kilku kolorów, ale jeden w różnych odcieniach, aby nie przytłoczyć wystroju łazienki nadmiarem całej palety barw.

 

 Przechowywanie ręczników

 

Jak prać ręczniki?

Nowy ręcznik zawsze trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. Później należy je odświeżać przynajmniej raz na tydzień. Co do temperatury prania, wiele zależy od zaleceń producenta. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest prać je przynajmniej w 60˚C. Nowoczesne środki piorące gwarantują usuwanie zabrudzeń i odświeżanie materiałów już w 40˚C, więc w przypadku delikatniejszych (cieńszych) materiałów, najlepiej wybrać taki program. Nie ma większego znaczenia, jaki środek do prania wybieramy. Odpowiednio sprawdzi się zarówno proszek, jak i płyn (jest lepszy przy praniu większej liczby ręczników, bo łatwiej się rozpuści). Można dodać odrobinę płynu zmiękczającego, a na końcu dobrze odwirować. Co po praniu ręcznika? Suszymy w suszarce (jeśli pozwala na to producent) lub najlepiej na zewnątrz, wieszając go na sznurku za dwa rogi. To sprawia, że szybciej wyschnie i nie odbije się na nim miejsce zgięcia. Jeśli ręczniki suszymy na świeżym powietrzu, modele białe mogą być wystawione na słońce, z kolei kolory lepiej usytuować w cieniu, aby barwa nie wypłowiała. Lepiej unikać także prasowania, które mogłoby naruszyć delikatne włókna.

Na co dzień, gdy ręcznik jest mokry po kąpieli, dobrze jest rozwiesić go na dużej powierzchni, nie wieszając na haczyku, tylko przykładowo na suszarce, na krześle, na prysznicu. Dzięki temu materiał może swobodnie schnąć. Gdy mokry ręcznik zostanie na wieszaku, nie tylko pozostanie wilgotny przez długi czas, ale szybko zacznie też brzydko pachnieć.

 

 Jak przechować ręczniki

 

Jak przechowywać ręczniki?

Ręczniki przechowujemy w łazience w bardzo różnych konfiguracjach i z użyciem różnych akcesoriów. Modele, których używamy na co dzień, znajdują miejsce najczęściej na haczykach. Dobrą alternatywą jest listwa z kilkoma haczykami lub z długimi ramionami. W nowoczesnych łazienkach wykorzystuje się też stojaki i drabinki na ręczniki. Wyglądają one modnie, dodatkowo ręczniki lepiej na nich schną.

Jeśli chodzi o przechowywanie świeżych, zapasowych ręczników, można ustawić je na szafce wiszącej, położyć na półce regału stojącego, a najlepiej umieścić w zamykanej szafce z otworami wentylacyjnymi. To z jednej strony ochroni ręczniki przed nadmierną wilgocią w łazience, a z drugiej strony zapewni odpowiednią wentylację niezbędną do tego, by materiał zachował swoją świeżość. Do przechowywania idealnie nadają się wszelkiego rodzaju kosze i koszyczki na ręczniki. Duże można postawić nawet na podłodze, a małe, idealne na niewielkie ręczniki dla gości lub średnie do twarzy i dłoni, najczęściej umieszczane są na półkach, pralce, pod umywalką lub na blacie obok umywalki.


Jak prać ręczniki

Udostępnij