Jak udekorować stół na uroczystą okazję?

Opublikowany : 2019-10-15 20:43:17
Kategorie : Dekoracje

Jak udekorować stół na uroczystą okazję?

Jak udekorować stół na uroczystą okazję?

Rodzinny obiad, wyjątkowa uroczystość czy ważna okazja – każdy powód jest dobry, by pięknie udekorować stół różnymi akcesoriami. Podstawą jego zachwycającej oprawy są obrusy, bieżniki, ozdobne wazony, świece, serwetki i wiele innych dodatków. Sprawdź, jak powinien wyglądać gustownie zaaranżowany stół!

Podstawa pięknego stołu – obrusy, bieżniki, podkładki

Tworzenie uroczystego wystroju stołu należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego nakrycia. Do wyboru są obrusy, bieżniki i podkładki.

  1.      Białe lub, bardziej oryginalne, kolorowe obrusy. Należy pamiętać, aby z każdej strony ich zwis miał przynajmniej 20 cm (długość najwygodniejsza dla gości), choć jeszcze bardziej elegancko prezentuje się w długości 50 cm.  
  2.      Świetną alternatywą dla obrusów są wąskie bieżniki. Mogą je całkiem zastąpić lub uzupełnić jako dodatkowa ozdoba. Pasują do różnego ustawienia – wzdłuż lub w poprzek stołu, w zależności od ilości wolnego miejsca. Jeśli bieżnik ma być połączony z obrusem, należy pamiętać, aby jeden z nich był w jasnym kolorze, a drugi w ciemniejszym. Podobnie w przypadku ozdobnego wykończenia – wyróżniony dekoracyjnym deseniem powinien być tylko wybrany element. 
  3.      Podkładki są idealnym uzupełnieniem uroczystego stołu. Pełnią funkcję dekoracji, a jednocześnie chronią obrus przed zabrudzeniami. Bardzo stylowo prezentują się podkładki ażurowe czy koronkowe. Utrzymane w podobnej kolorystyce co pozostałe dekoracje, tworzą spójny i atrakcyjny wizualnie wystrój stołu.

Postaw na kolor i dodatki pasujące do okazji

Uroczysty stół lubi ciepłe barwy. Najczęściej motywem przewodnim eleganckiego wystroju oprócz bieli jest beż, czerwień, róż, błękit lub granat, a także jasne odcienie pastelowe. Wystarczy, aby nawet kilka elementów było utrzymanych w podobnej kolorystyce. Przykładem może być jednolita barwa obrusu lub bieżnika, podkładek, serwetek oraz talerzy. Idealnym uzupełnieniem są także kwiaty w odpowiednim odcieniu. Ponadto warto zadbać o dodatki, które pasują do konkretnej okoliczności. Jeśli jest to Boże Narodzenie, na stole nie może zabraknąć igliwia, bombek i świec, z kolei Wielkanocna oprawa najlepiej wygląda z pisankami, baziami w kilku gałązkach i innymi, wiosennymi kwiatami. Spotkanie z okazji rocznicy, urodzin czy ważnego wydarzenia w życiu konkretnej osoby powinno być wypełnione motywem nawiązującym do jej charakteru. Na stole można umieścić stojak z imieniem, ulubione rośliny czy zdjęcia głównego bohatera włożone do słoika lub umieszczone w ozdobnym klipsie. 

Dekoracje na uroczystym stole

Stół z ozdobnym obrusem i zastawą wygląda zbyt minimalistycznie i chłodno. Zawsze powinny go uzupełnić świeże kwiaty, a także dekoracje, dzięki którym można podkreślić wyjątkowy charakter każdej okazji. Co warto mieć na uroczystym stole?

Nastrojowe świece. W klasycznych świecznikach lub w bardziej oryginalnej stylizacji – umieszczone w kieliszku czy na paterze. Tworzą zestaw idealny z bombkami, pisankami, wieńcem czy smukłym świecznikiem.

Ozdobny wazon. Piękne kwiaty powinny mieć piękną oprawę. Elegancko prezentują się szczególnie wazony szklane, choć ceramiczne modele zachwycają różnorodnością wykończenia. 

Mała latarnia. To rodzaj nowoczesnego lampionu, nawiązującego do ciepłego, stylu prowansalskiego lub efektownej estetyki glamour. Zadba o przytulny nastrój nie tylko w chłodne, zimowe wieczory.

Serwetki w stylowym ułożeniu. Kolorowe serwety są ciekawym dodatkiem w wystroju stołu, lecz warto zadbać o to, by ich ułożenie dodatkowo zachwyciło gości. Przykładowo wystarczy złożyć lnianą serwetkę w harmonijkę, następnie przewiązać ją na środku wstążką i rozłożyć na talerzu jak gwiazdę. W ich stylowej prezentacji pomocne są również dekoracyjne tasiemki i pierścienie, które wystarczy delikatnie nasunąć na poskładaną serwetkę.

Imiona dopasowane do miejsca. Jeśli liczba gości jest duża, a chcesz utrzymać perfekcyjny ład, zadbaj o przypisanie konkretnych osób do wybranego nakrycia. Karteczki z imionami mogą mieć formę winietki, ale warto je także umieścić w ozdobnym spinaczu lub przymocowując do serwetki. 

Udostępnij