Jak wybrać drzwi do łazienki?

Opublikowany : 2022-02-22 18:05:19
Kategorie : Urządzasz

Jak wybrać drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki to produkt o specjalnych właściwościach.

Wyjątkowe cechy odróżniają je od innych modeli.

Wykończenie, a więc kolor czy struktura drzwi do łazienki występuje w wielu opcjach, jednak nie wszystko jest tutaj takie oczywiste.

Minimalna szerokość i jak i poszczególne elementy konstrukcji zależą nie tylko od wielkości czy stylu wnętrza.

Istotne są w tym względzie również przepisy prawa budowlanego.

Jak wybrać najlepsze drzwi do łazienki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie takich drzwi?

Co powinny posiadać dobre drzwi do łazienki?            

     


Drzwi do łazienki – co muszą mieć?

Już na pierwszy rzut oka widać, że drzwi do łazienki różnią się od modeli stosowanych w pokojach. Nie chodzi tu jedynie o wymiary. Ze względu na to, że łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, prawo wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Nadmiar pary wodnej jest w niektórych sytuacjach niebezpieczny. Powoduje przede wszystkim rozwój pleśni i grzybów na ścianach czy fugach, co w efekcie może skutkować pojawieniem się alergii i problemów z układem oddechowym. Wilgotność w łazience sprawia również, że tynk na ścianie łuszczy się, a nawet niekiedy odpada. Odpowiednia wentylacja jest więc ważna nie tylko z perspektywy zdrowotnej, ale również tej praktycznej.

Czym wyróżniają się drzwi do łazienki? Przede wszystkim otworami umożliwiającymi zachowanie prawidłowej wentylacji pomieszczenia. Do wyboru mamy:

  • Kratkę wentylacyjną, czyli większy, prostokątny otwór. W środku umieszcza się element z kratką. Jej minimalny rozmiar to 44x5cm. To standardowe rozwiązanie, które wykorzystuje się w większości modeli.
  • Tuleje wentylacyjne – są to otwory (najczęściej okrągłe) wydrążone w drzwiach. Ich ilość (minimum 4) jest uzależniona od średnicy i ich powierzchni. Całość musi powiem pokrywać 220cm² wymaganej przez prawo powierzchni, która zapewnia prawidłową wentylację.
  • Podcięcie wentylacyjne – jest to rozwiązanie, które umożliwia zachowanie jednolitej struktury drzwi (przydatne szczególnie w stylu nowoczesnym). W takim wypadku skrzydło drzwiowe (w przypadku popularnego rozmiaru 80cm szerokości) musi zostać podcięte w taki sposób, aby od podłogi pozostało 2,75cm wolnej przestrzeni.

 

 

Wymiary drzwi do łazienki

Wymiary drzwi do łazienki trzeba oczywiście dopasować względem konkretnego układu pomieszczeń i dostępnej przestrzeni. Jednak według przepisów prawa, takie skrzydło powinno mieć wymiar minimum 80x 200cm. Dzięki temu zachowamy swobodę w dojściu do łazienki. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy wynieść lub wnieść jakieś sprzęty do środka. Jeśli tylko dysponujemy większą przestrzenią do zagospodarowania, drzwi oczywiście mogą być większe (wtedy wymagane otwory wentylacyjne są mniej widoczne).

 

Jak dopasować drzwi do łazienki?  

Oprócz wymiarów oraz sposobu wentylacji, kupując drzwi do łazienki mamy do wyboru również inne cechy. Wśród nich można wymienić:

  1. Kolor i styl – najlepiej, by były one utrzymane w podobnym designie co pozostałe drzwi w domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepszą propozycją są wersje uniwersalne – biel, struktura drewnopodobna, proste linie wzornicze.
  2. Przeszklenia - wersja z elementami przeszklonymi to dobra alternatywa dla modeli z płyty jednolitej. Matowe, mleczne szkło pozwala zachować intymność, jednocześnie zapewnia dostęp światła dziennego z zewnątrz. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy w łazience nie ma okna. Modele z górnym przeszkleniem całkowicie wystarczą, aby zachować praktyczny i dekoracyjny charakter drzwi.
  3. Sposób otwierania – zanim wybierzemy odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób otwiera się skrzydło. W małej łazience najlepszym rozwiązaniem są drzwi otwierane na zewnątrz, aby nie tracić wolnej przestrzeni w środku pomieszczenia. W przypadku większej łazienki i niewielkiego korytarza warto zastanowić się nad otwieraniem do wewnątrz.

Drzwi do łazienki różnią się od klasycznego skrzydła drzwiowego, jednak w dalszym ciągu mamy spory wybór, jeśli chodzi o konkretne modele. Jeśli potrzebujesz drzwi do łazienki w dobrej cenie lub niestandardowego modelu, zapraszamy do sklepu stacjonarnego Domers w Brzesku!

Udostępnij