Jak wybrać krzesło i biurko dla dziecka - ucznia?

Opublikowany : 2022-08-18 12:44:46
Kategorie : Bobas , Urządzasz

Jak wybrać krzesło i biurko dla dziecka - ucznia?

Spis treści:
 

Dobre biurko i krzesło dla ucznia – dlaczego to tak ważne?

Biurko i krzesło dla ucznia to podstawa, aby zapewnić dziecku optymalne warunki do szkolnej nauki i innych zajęć z tym związanych. Jednak sam wybór mebli to nie wszystko. Źle dobrane pod względem wysokości czy układu mogą z czasem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Biurko i krzesło dziecięce, jeśli nie zapewniają uzyskania prawidłowej postawy i wygody w trakcie używania, narażają najmłodszych (tak samo, jak w przypadku dorosłych) na różne dolegliwości. Można do nich zaliczyć:

  • wady postawy - skrzywienie kręgosłupa,
  • koślawe kolana,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z trawieniem,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy z układem oddechowym

i wiele innych przypadłości, które wcale nie tak łatwo połączyć z nieodpowiednią postawą przy biurku. Jeśli nie chcemy narażać dziecko na takie powikłania, lepiej już na etapie wyboru krzesła i biurka zadbać o jego właściwą pozycję podczas korzystania z miejsca od nauki. To ułatwi jedynie wybór właściwych mebli dopasowanych do wieku czy wzrostu dziecka.

Meblar Biurko dziecięce Next

 

Najlepsze biurko i krzesło dla dziecka, czyli jakie?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepsze biurko i krzesło musi dostosować swoje parametry do budowy ciała dziecka. Sylwetki uczniów są różne, dlatego, aby meble były odpowiednio dopasowane, powinny mieć wiele systemów regulacji. Jest to również najbardziej opłacalny zakup. Jeśli biurko i krzesło ma regulację, wraz z rozwojem dziecka będzie zmieniać się też jego miejsce do nauki. Jak wybrać biurko i krzesło dla ucznia? Najważniejsza jest przede wszystkim możliwość regulacji i wysokość obu mebli.

 

 GROSSO biurko dziecięce dąb złoty biały, Producent Halmar

 

Jak wybrać dobre krzesło dla dziecka?

Krzesło dopasowane do dziecka to absolutna podstawa, która umożliwia uzyskanie najlepszych warunków do nauki. W końcu to od ułożenia tułowia zależy, czy uczeń nie nabawi się dolegliwości związanych z nieprawidłową postawą.

Jak dobrać krzesło dla dziecka do biurka? Oto najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu:

Możliwość regulacji wysokości – dziecko siedząc, powinno mieć całe stopy położone na podłodze (kolana pod kątem prostym), dlatego wysokość krzesła trzeba dopasować do wysokości dziecka.

Ergonomiczne oparcie – dobrze przylegające do odcinka krzyżowo-lędźwiowego i szyjnego, aby zapewnić optymalne ułożenie sylwetki, jednocześnie odciążając kręgosłup.

Design odpowiedni do wieku dziecka – dla uczniów, którzy zaczynają przygodę ze szkołą, dobrze jest wybrać kolorowe krzesło, które zachęci ich do spędzania czasu przy biurku. Dla młodzieży będą odpowiednie bardziej „doroślejsze” wersje (np. gamingowe) – zwykle stonowany design i neutralne kolory.

A co w przypadku, gdy poszukujemy krzesła dziecięcego do małego pokoju? Dobrze jest wtedy postawić na model bez podłokietników. Dzięki temu krzesło jest mniej masywne i można go wsunąć maksymalnie pod blat biurka, uzyskują więcej miejsca w pokoju.

 

Jak wybrać dobre biurko dla dziecka?

Równie ważne, co wygodne krzesło jest biurko dziecięce, ponieważ oba meble powinny dobrze ze sobą współgrać. W przypadku świetnie zorganizowanego miejsca pracy wysokość także ma bardzo duże znaczenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka dla ucznia?

Biurko dopasowane do wysokości dziecka – w zależności od wzrostu, mebel powinien mieć również blat na optymalnej wysokości. Poniżej opisujemy, jak dobrać biurko do wzrostu dziecka.

Biurko z odpowiednim przeznaczeniem – jeśli ma być to miejsce tylko do nauki i odrabiania zadań, może to być mebel dość wąski (np. głębokość 70-80 cm i szerokość 100-110 cm), choć nieco szerszy, aby pomieścić książki i akcesoria (zaoszczędzi to wiele miejsca w pokoju). Jeśli jednak na biurku ma się znaleźć komputer, powinno mieć ono wysuwaną szufladę na klawiaturę, a także głęboki blat, aby móc ustawić monitor w dobrej odległości od twarzy dziecka (minimum głębokość 90 cm, szerokość 120 cm).

Biurko nie może ograniczać ruchów dziecka – nie może być zbyt masywne i mocno zabudowane, a także powinno pod blatem mieć więcej przestrzeni do rozprostowania nóg.

Biurko dobrze dobrane względem wolnej przestrzeni – jeśli pokój jest mały, lepiej wybrać prostą bryłę i zrezygnować z bocznych szafek i szuflad. Miejscem do przechowywania książek może zostać wtedy inna, duża szafka czy regał w pokoju. Jeśli jednak jest taka możliwość, biurko wyposażone w zamykaną szafkę, półki lub szuflady będzie znacznie praktyczniejsze, ułatwiając utrzymanie porządku na co dzień.

 

 

 

Jak dobrać biurko do wzrostu dziecka?

Jeśli szukamy mebla dla malucha o wzroście 90-115 cm, najlepiej, gdy blat będzie na wysokości około 46 cm. Dla większych dzieci - 120 cm (około 6-7 lat) odpowiednie będzie biurko na wysokości około 55 cm.  Przy wzroście z zakresu 120-140 cm, blat powinien byś osadzony przy 59 cm. Dla starszych (do 160 cm) najlepszy będzie mebel o wysokości 64 cm.

Udostępnij