Karmienie butelką – praktyczne wskazówki

Opublikowany : 2021-04-09 14:17:33
Kategorie : Bobas

Karmienie butelką – praktyczne wskazówki

Karmienie butelką teoretycznie wydaje się proste. Jednak w praktyce jest to zajęcie wymagające wprawy, a jednocześnie właściwych praktyk. W końcu chodzi o zdrowie naszego maluszka. Począwszy od wyboru butelki, aż po codzienne użytkowanie i mycie – każdy z tych etapów jest ważny. Co zrobić, żeby karmienie było łatwiejsze? Jak wybrać butelkę dla dziecka? Na jakie akcesoria do karmienia warto się zdecydować?

I

Jak karmić butelką?

Karmienie butelką musi być komfortowe i bezpieczne szczególnie dla maluszka. Aby tak było trzeba trzymać się kilku zasad, dzięki którym łatwiej unikniemy błędów. Niewłaściwe karmienie i czynności z tym związane mogą wywołać przykre dla delikatnego brzuszka dolegliwości żołądkowe, czy pojawienie się pleśniawek. O czym trzeba pamiętać, karmiąc butelką?

 1. Zadbaj o bezpieczeństwo karmienia. Unikaj układania dziecka w pozycji leżącej, ponieważ prawdopodobieństwo zachłyśnięcia jest wtedy większe. Głowa maluszka powinna być wyżej niż klatka piersiowa. Można pomóc sobie poduszką tzw. rogalem do karmienia, który dba o komfort dziecka i rodzica jednocześnie. Nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego z butelką, ponieważ jest to niebezpieczne.
 2. Wyparzanie jest ważne. Przynajmniej do około pół roku, po zwykłym myciu szczotką z dodatkiem płynu do naczyń, powinno się dokładnie dezynfekować butelki i smoczki. Można to robić w garnku ze wrzątkiem lub za pomocą specjalnego urządzenia. Po wyparzaniu należy umieścić wszystkie elementy na stojaku czy ściereczce, aby wyschły (nie wycieramy ściereczką, na której mogą znajdować się bakterie).
 3. Dobre nawyki. Gdy smoczek ma mało dziurek (mleko leci zbyt wolno) zamiast samodzielnie robić nowy otwór, należy kupić smoczek z odpowiednią co do wieku liczbą dziurek. Smoczki trzeba też regularnie wymieniać, szczególnie te nadgryzione czy zmatowiałe. Należy unikać oblizywania smoczka przez dorosłego, ponieważ pozostawia on liczne bakterie i zarazki, które dla małego brzuszka mogą stać się problematyczne. Warto mieć także kilka sztuk butelek, aby w razie potrzeby (zniszczenia, zmatowienia), wymienić ją na nową. Pamiętajmy również, że przygotowane mleko modyfikowane dziecko powinno od razu spożyć. Pozostawiona mieszanka z dodatkiem śliny w późniejszym czasie jest idealnym środowiskiem do namnażania się szkodliwych zarazków. Resztki niedopitego mleka zawsze należy wylać.

 I

Karmienie butelką w nocy

Żołądek maluszka ma niewielką pojemność, dlatego dość szybko odczuwa głód po każdym karmieniu. W nocy jest podobnie. Każde dziecko ma inne potrzeby, dlatego jeden maluszek będzie przesypiać kilka godzin, inny budzić się co godzinę, dwie na jedzenie. Oczywiście lepiej wcześniej sprawdzić, czy na pewno powodem nocnego płaczu jest głód, czy może mokra pieluszka, zbyt ciepłe ubranie, a może ból różnego pochodzenia. Karmienie w nocy jest więc całkiem normalne, choć wymaga dokładniejszej higieny jamy ustnej (mleko w nocy sprzyja tworzeniu się próchnicy).

Jak zorganizować nocne karmienie? Jeśli za każdym razem musimy biec do kuchni, gotować wodę w czajniku i przygotowywać butelki, poranne niewyspanie da się we znaki jeszcze bardziej. Lepiej przyszykować sobie wszystkie akcesoria wcześniej. Tuż obok łóżka warto mieć wyparzoną butelkę ze smoczkiem, termos ze wrzątkiem, przegotowaną i ostudzoną wodę w szklance oraz pojemnik z mlekiem modyfikowanym. Gdy zajdzie taka potrzeba, wystarczy wymieszać w butelce wodę gorącą i chłodną, a także odpowiednią miarkę pokarmu do uzyskania optymalnej mieszanki. Całość zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż przygotowywanie wszystkiego w kuchni.

 

Jak wybrać butelkę i akcesoria?

Butelki dla dzieci występują w bardzo wielu wersjach. To, którą z nich wybierzemy, zależy głównie od wieku maluszka. Na początku odpowiednie są butelki o małej pojemności (około 150 ml). Wraz z kolejnym miesiącem zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na pokarm, a więc potrzebna jest również większa butelka. Kupując model dla kilkumiesięcznych maluszków, dobrze jest wybrać wersje wyprofilowaną, łatwą do trzymania w rączce. Z drugiej strony, im prostszy kształt z mniejszą ilością zakamarków, tym łatwiej umyć dokładnie butelkę. Standardem staje się również system odpowietrzania, czyli system antykolkowy. Bardzo ważne jest, aby materiał, z jakiego wykonano butelkę, nie zawierał szkodliwego bisfenolu A. Dobrą alternatywą dla plastikowych modeli są te szklane. Choć takie butelki dla małych dzieci są bardziej sterylne, łatwiejsze w czyszczeniu i na dłużej zachowujące pierwotny wygląd to jednak trzeba wziąć pod uwagę, że są nieco cięższe, ponadto mogą się stłuc.

Smoczek według specjalistów powinien jak najdokładniej odwzorowywać pierś mamy. Swoją budową, a więc szeroką podstawą i elastyczną końcówką ma zachęcać maluszka do aktywnego ssania. Jest to ważne nie tylko ze względu na to, że prawidłowe picie z butelki minimalizuje ryzyko wystąpienia kolek, ale również ma wpływ na właściwy rozwój aparatu mowy i uczestniczących w tym procesie mięśni warg oraz języka. Najlepiej wybierać dynamiczne (elastyczne, o niejednorodnej strukturze) i dobrze wyprofilowane smoczki.

I

Jakie akcesoria do karmienia butelką warto mieć?

Butelka ze smoczkiem to podstawa, jednak jest wiele innych akcesoriów, które z kolei ułatwiają korzystanie z niej na co dzień. Głównie chodzi o czyszczenie, ponieważ sterylność pojemniczka jest priorytetem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo niemowląt. Oto akcesoria do butelek, które dobrze mieć w swoim domu:

 • Szczotka do butelek – ciężko bez niej o dokładne, ręczne umycie butelki. Ze względu na dużą różnorodność kształtów i rozmiarów, można z łatwością dotrzeć do każdego zakamarka, w których przecież gromadzą się niebezpieczne bakterie. Szczotki do czyszczenia butelek również należy regularnie wymieniać.
 • Sterylizator – alternatywa, dla klasycznego wygotowywania lub wyparzania. To urządzenie, które za pomocą pary dokładnie dezynfekuje butelki i inne akcesoria. Można kupić sterylizator do mikrofalówki lub w wersji elektrycznej.
 • Szczypce do butelek – ułatwiają przenoszenie zdezynfekowanych butelek i akcesoriów.
 • Podgrzewacze – dzięki nim można szybko i równomiernie podgrzać pokarm. Przydają się nie tylko do utrzymywania odpowiedniej temperatury mleka w butelce, ale również do ocieplania słoiczków.
 • Suszarka do butelek – prosty, a jednocześnie bardzo praktyczny sprzęt. To specjalna podstawka z widełkami, na których umieszcza się umyte butelki, smoczki i inne akcesoria. Woda delikatnie ocieka i pozostaje na płytce. Zawieszone butelki szybko wysychają.
 • Termoopakowania – wykonane ze styropianowej wkładki i ochraniacza. Posiadają wydrążone miejsce na butelkę. Dzięki termoopakowaniu pokarm zachowuje odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas. Opakowanie niezawodne nie tylko w podróży, ale również np. podczas nocnego karmienia.
 • Pojemnik na pokarm – plastikowy na mleko modyfikowane lub w formie kubeczka czy woreczka z miejscem na datę na mleko mamy. Ułatwia bezpieczne przechowywanie różnego pokarmu.
 • Osłonka na butelkę – może mieć formę silikonowej nakładki, dzięki której dziecku łatwiej trzymać butelkę w rączce. Gadżet, który będzie odpowiedni dla starszych maluszków.
 • Koszyki do zmywarki – ze względu na to, że małe elementy typu butelka czy smoczek umieszczone w zmywarce mogą przemieszczać się, warto umieścić je w specjalnym koszyczku. Przed jego użyciem należy jednak sprawdzić, czy producent butelki zezwala na mycie w zmywarce.

Udostępnij