Piękny stół na Wielkanoc

Opublikowany : 2020-04-07 14:50:37
Kategorie : Dekoracje , W kuchni

Piękny stół na Wielkanoc

Wyjątkowa uroczystość, jaką jest Wielkanoc, okraszona jest magią klimatycznych dekoracji, eleganckiej zastawy i wiosennych kolorów. Na rodzinnym stole pojawiają się wtedy pyszne potrawy i słodkości, a między nimi liczne drobiazgi oraz typowe dla okresu wielkanocnego ozdoby. Co jest modne w tym sezonie? Jak udekorować stół, aby prezentował się atrakcyjnie w czasie Wielkanocy? 

Modnie ozdobiony stół na Wielkanoc

Od wielu sezonów trend naturalności przeplata się ze złoconymi dodatkami i pastelowymi barwami. Zmienia się nieco również forma dekoracji. Materiały i surowce wcześniej niedoceniane, dziś pozwalają podkreślić piękną i modną oprawę wielkanocnego stołu. Większość tych elementów ma jedną, wspólną cechę – świeżość, która niezaprzeczalnie łączy się z okresem rozpoczynającej się wiosny. Oto kilka przykładów modnych dekoracji i dodatków na stół wielkanocny:

  1. Domeną wielkanocnego stołu są kwiaty w wazonach i doniczkach: drobne hiacynty, żonkile, tulipany, przebiśniegi czy narcyzy. Warto jednak je wyeksponować w bardziej oryginalny sposób np. umieszczając drobne kwiaty w zgrabnych słoiku lub pod dużym, szklanym kloszem. Można też umieścić doniczkę w koszyku, który odzwierciedla swojski, naturalny klimat.
  2. Oprócz wiosennych kwiatów ważną rolę na wielkanocnym stole odgrywają również rośliny cebulowe i mech. Oba elementy są doskonałą bazą do tworzenia naturalnych, pięknych dekoracji. 
  3. W wazonie zamiast bazi można umieścić dowolne gałązki, a na nich zawiesić kolorowe pisanki. 
  4. Przepiórcze jaja to prawdziwy hit wśród dekoracji wielkanocnych. Są drobne, ale przy tym pełne swojego naturalnego wdzięku. Jak je wyeksponować? Wystarczy położyć je na talerzu wraz z serwetką, umieścić w eleganckiej misie, drobnym koszyczku lub pod dużym, szklanym kloszem tworząc elegancki dodatek. 
  5. Złote dekoracje pięknie współgrają z bielą na stole. Pasują też do szarości i zieleni. Sprawiają również, że oprawa stołu staje się bardziej wytworna, nawiązując do stylu vintage. Najczęściej sięga się po złocone jajka. Można je wykonać za pomocą specjalnej folii do złoceń. 
  6. Wieniec z pisankami nawiązuje do Bożego Narodzenia. Podobnie jak ten zimowy, można go z powodzeniem użyć jako dekoracji na stół, powiesić na ścianie lub na drzwiach, dzięki czemu o wyjątkowym, świątecznym klimacie można przekonać się już od progu!
  7. Na modnym, wielkanocnym stole nie może zabraknąć materiałowych serwetek. Najlepiej, gdy są one wykonane z bawełny lub lnu. Wyglądają oryginalnie, jeśli złoży się je w skomplikowany wzór, lecz równie efektownie będą prezentować się ułożone w kostkę na talerzu jako podkładka na dekoracje lub kieszonka na sztućce. 

Delikatny czy elegancki – jaki stół na Wielkanoc wybrać?

To, jak będzie wyglądał uroczysty stół podczas Wielkanocy, zależy głównie od własnego gustu. Jedni wolą delikatne dekoracje, inni efektowne i stylowe detale. Przeplatając je z modnymi dodatkami, można stworzyć stół, który idealnie odzwierciedli nie tylko okazję, ale i spersonalizowany charakter całej oprawy wielkanocnej. 

W przypadku subtelnego wystroju stołu należy kierować się przede wszystkim sprawdzonymi i prostymi rozwiązaniami. Wazon ze świeżymi kwiatami, biały obrus i jasna, delikatnie zdobiona zastawa to podstawowa baza. Całość należy uzupełnić dodatkami w pastelowych kolorach, które wprowadzają nieco orzeźwienia, ale nie są przytłaczające. Warto wykorzystać np. bieżnik w pudrowym różu lub błękicie, a także materiałowe serwetki w podobnych odcieniach. Na stole dobrze prezentować się będą szare ozdoby np. w formie zajączków lub subtelnie wyeksponowane pisanki – w koszyczku lub w misie. Całość będzie się prezentować bardzo atrakcyjnie, jeśli uzupełnimy stół wysokimi, prostymi świecami. 

Elegancki stół na Wielkanoc wykończony z rozmachem potrzebuje odważnych dodatków. Mocniejsze kolory podkładek czy bieżnika, figurki ceramiczne wykończone kryształkami, a przede wszystkim złote akcenty (pisanki, sztućce lub obrączki na serwetki) – to właśnie takich elementów nie może zabraknąć wśród ozdobnej zastawy stołowej. Wiosenne kwiaty najlepiej umieścić na drewnianej podstawie i przykryć dużym, szklanym kloszem. Elegancko prezentują się również kryształowe, bogato zdobione kieliszki i szklanki. 

Udostępnij