Pierwsza kąpiel noworodka – jak zrobić to dobrze?

Opublikowany : 2021-08-26 18:49:55
Kategorie : Bobas

Pierwsza kąpiel noworodka – jak zrobić to dobrze?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to piękna chwila – jednak dla rodziców, szczególnie przy pierwszym dziecku, jest to także spory stres. Każda sytuacja związana z noworodkiem wymaga dużego wyczucia i delikatności, w tym także kąpiel. Mając pierwszy raz do czynienia z tak maleńką istotą, zwykle młodzi rodzice boją się pierwszego mycia w wanience. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy dobrze wybrać akcesoria oraz kierować się kilkoma poradami, aby kąpanie niemowlęcia stało się prostą czynnością, sprawiającą przyjemność zarówno maluszkowi, jak i rodzicom.

 

Jak przygotować noworodka do kąpieli?

Myśląc o kąpieli niemowlaka, trzeba wziąć pod uwagę, że jego skóra jest kilka razy cieńsza niż dorosłego człowieka, dlatego miejsce, w którym go myjemy, musi być po prostu ciepło. Z jednej strony można umyć maluszka w łazience – jest to pomieszczenie łatwiejsze do ogrzania. Z drugiej strony równie często wstawia się wanienkę do pokoju dziecka/sypialni, ponieważ czynność odłożenia i ubrania niemowlęcia jest wtedy znacznie łatwiejsza. Delikatnie ogrzane pomieszczenie zapewni komfort maluszkowi.

W czym myć maluszka? Najlepiej sprawdza się wanienka na stojaku, ewentualnie całe stelaże, które utrzymują wanienkę, są też przewijakiem i półkami na akcesoria jednocześnie. W środku umieszczamy miękki wkład z gąbki (wymaga on regularnej wymiany) lub plastikowy leżaczek, na który kładziemy pieluszkę tetrową. Do samego mycia nie trzeba stosować gąbki. W pierwszych dniach i tygodniach można śmiało używać dłoni do przemywania lub materiałowej rękawicy.

 

 

Pierwsza kąpiel niemowlęcia

Jak zacząć kąpiel noworodka? Przygotujmy świeże ubranie, rozłóżmy ręcznik i obok akcesoria – kremy na odparzenia, balsamy do ciała, waciki do przecierania oczu. Następnie nalewamy wodę do wanienki – wystarczy, że napełnimy tylko do wysokości kilku centymetrów. Sprawdzamy termometrem jej temperaturę. Powinna oscylować w granicach 36-37 stopni. Najlepiej stosować płyn do kąpieli, wtedy wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość i wlać do wanienki.

Następnie rozbieramy noworodka i przekładamy od razu do wody. Można podtrzymywać maluszka jedną ręką pod główką, aby zbyt mocno nie zamoczył uszu. Następnie delikatnie obmywamy wszystkie zakamarki wodą. Szczególnie ważne są okolice pod szyją, pachy i inne punkty zgięcia. Dbamy również o główkę, buzię, a także dłonie – przecieramy je delikatnie wodą. Po umyciu przekładamy maluszka z wanienki na ręcznik. Kolejne etapy to delikatne wycieranie, ubieranie pampersa z użyciem kremu przeciw odparzeniom, wmasowywanie niewielkiej ilości balsamu (taki masaż, szczególnie w kolejnych tygodniach życia jest bardzo przyjemny i korzystny dla dziecka). Ubieramy (również czapeczkę) i karmimy noworodka.

Po kąpieli wylewamy wodę z wanienki i płukamy ją, tak samo, jak gąbkę. Pieluszkę z leżaczka wymieniamy na nową podczas kolejnej kąpieli. Ze względu na to, że podczas mycia paluszki są dobrze namoczone, dobrze jest wtedy obciąć paznokcie bezpiecznymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami.

 

Akcesoria, które przydają się podczas kąpieli

Aby kąpiel noworodka przebiegła szybko i bezproblemowo, dobrze jest zainwestować w kilka rzeczy, które ułatwią całą czynność. Jakie akcesoria do kąpieli noworodka warto mieć?

  • Wanienka plastikowa - do osadzenia na stelażu (na stole lub łóżku może być niestabilna).
  • Wanienka nadmuchiwana lub silikonowa/składana – idealna na podróż, ponieważ zajmuje mało miejsca.
  • Wkład z gąbki do wanienki – jest miękki i elastyczny, dobrze dopasowuje się do dziecka.
  • Leżaczek do kąpieli - ułatwia utrzymanie maluszka w odpowiedniej pozycji.
  • Ręcznik z kapturkiem – dokładnie okrywa maluszka również w obrębie główki.
  • Termometr do kąpieli – w przyjaznych kształtach, wystarczy je włożyć do wody w wanience, aby sprawdzić temperaturę.
  • Mata do przewijania – jeśli nie mamy przewijaka, można rozłożyć na łóżku matę, aby pościel nie była wilgotna od mokrego ręcznika.
  • Zestaw pielęgnacyjny – cała konstrukcja osadzona na stelażu, który posiada półki, wanienkę, a na górnej części można położyć przewijak.

Udostępnij