Podróż z dzieckiem – co trzeba zabrać?

Opublikowany : 2022-07-08 13:22:23
Kategorie : Bobas

Podróż z dzieckiem – co trzeba zabrać?

Spis treści:

 

 

 

 


Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Nie oszukujmy się – podróż z dzieckiem to wyzwanie. Tym bardziej, jeśli jest więcej niż jedno. Nawet niedaleki wyjazd czy wycieczka musi być dobrze rozplanowanym przedsięwzięciem. Jeśli planujemy podróż z dzieckiem, trzeba liczyć się z tym, aby przygotować całą listę niezbędnych rzeczy. Należy też brać pod uwagę wszystkie sytuacje, jakie mogą zdarzyć się podczas wyjazdu. Potrzeby najmłodszych są przecież najważniejsze, dlatego głód, pragnienie, oblanie się wodą, wypadek przy korzystaniu z toalety to jedne z tych standardowych sytuacji. Przygotować się na nie można jedynie dzięki spakowanym wcześniej rzeczom.

 

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Pierwsza podróż z małym dzieckiem z pewnością może być dla rodzica bardzo stresująca, szczególnie gdy jest pierwszym maluchem w rodzinie. Jak się do tego przygotować? Oczywiście trzeba zabrać wszystkie rzeczy, które przyjadą się również w domu. Przede wszystkim:

 1. Pieluszki,
 2. chusteczki nawilżane (nie tylko do pielęgnacji maluszka, ale też do odświeżania, wycierania dłoni, zabawek itp.),
 3. kremy do pielęgnacji – na odparzenia, na słońce z filtrem,
 4. ubranka na przebranie, czapeczki,
 5. butelki/smoczki/mleko modyfikowane + butelka z ciepłą wodą w termoopakowaniu),
 6. woreczki na pieluchy (szczególnie gdy nie ma możliwości wyrzucić je do kosza),
 7. pieluchy tetrowe (mają wiele funkcji – do przykrywania, ochrony przed słońcem, do wycierania, a nawet zabawy),
 8. mata do przewijania,
 9. kocyk,
 10. szumiś i baterie do niego,
 11. nosidło/wózek,
 12. gondola,
 13. folia na wózek,
 14. apteczka, a w niej: termometr, leki przeciwbólowe, probiotyki, aspirator do noska, witamina D, obcinaczka do paznokci, sól fizjologiczna do przecierania oczek.

 

Zobacz też: Jak pielęgnować delikatną skórę niemowląt?

Pierwsz podróż niemowlaka - co zabrać


Podróż z dzieckiem – lista rzeczy

Niezależnie od tego, czy jest to krótka podróż, czy dłuższy wyjazd, na pewno trzeba przemyśleć wszystkie sytuacje i przygotować wcześniej listę niezbędnych rzeczy. Oczywiście wiele zależy od wieku dziecka. Podróż z niemowlakiem wymaga zabrania wielu rzeczy, począwszy od kosmetyków i akcesoriów, po lekarstwa i ubranka. Kilkuletnie dzieci również potrzebują różnych akcesoriów, które mogą im się przydać podczas podróży. Z kolei mniej wymagający są nastolatkowie. Są oni już bardziej świadomi swoich potrzeb i mają własne zdanie związane z wyborem rzeczy niezbędnych w podróży.

Akcesoria potrzebne dla niemowlaka w podróży zostały opisane wyżej. Jeśli chodzi o kilkuletnie dzieci, to lista niezbędnych rzeczy prezentuje się następująco:

 1. Woda/napoje,
 2. jedzenie/przekąski,
 3. dwa komplety zapasowych ubrań na drogę,
 4. chusteczki nawilżane i higieniczne,
 5. pampersy (jeśli są jeszcze potrzebne),
 6. akcesoria umilające podróż – ulubione zabawki, książeczki, gry, rzeczy do rysowania,
 7. woreczki (niezbędne w sytuacji nagłych objawów choroby lokomocyjnej),
 8. apteczka, a w niej: termometr, leki przeciwbólowe, leki na biegunkę i wymioty, leki na katar, aspirator do nosa, probiotyki, środek odkażający, preparat na ugryzienia owadów, preparat na skaleczenia i obtarcia, plastry, gaziki, bandaż, obcinaczka do paznokci, szczoteczka i pasta oraz wszelkie leki czy preparaty, które przyjmujemy na co dzień.

 


Podróż z dzieckiem - lista rzeczy

Podróż z dzieckiem na plażę – co zabrać?

Akcesoria, które przydadzą się podczas podróży z dzieckiem, zostały opisane wyżej. Jednak spora część rodziców wybiera się z najmłodszymi właśnie na plażę. Przebywanie nad morzem jest dobre dla zdrowia, ponadto dostarcza wiele frajdy każdemu dziecku. Co powinno się zabrać na plażę?

 1. Woda/napoje i przekąski,
 2. chusteczki nawilżane i higieniczne,
 3. pampersy i pampersy do pływania (jeśli trzeba),
 4. nocniki jednorazowe dla dzieci,
 5. koc plażowy,
 6. kocyk i poduszka,
 7. mały namiot (dostarczy odrobiny cienia, chroni przed wiatrem),
 8. parawan,
 9. parasol,
 10. ręczniki,
 11. kilka ubrań na zmianę/kąpielówki lub strój kąpielowy dla dziecka,
 12. zabawki do piasku,
 13. inne akcesoria do zabawy: piłka, latawiec, malowanki, gry.

 

Wyjazd na plażę - co zabrać


Wakacje z dzieckiem – samochodem czy komunikacją?

Wybierając wakacje z dzieckiem, zawsze stoimy przed wyborem – czym jechać? Wybrać samochód, autobus, pociąg, a może samolot? Wszystkie środki komunikacji mają swoje plusy i minusy – nie ma tutaj idealnego wyboru.

Podróż samochodem – to duża wygoda i swoboda związana z wyborem kierunku podróży. W każdej chwili można się zatrzymać czy zmienić plany. Z drugiej strony dziecko przez dłuższy czas musi siedzieć w jednym miejscu, przypięte dość mocno pasami. To sprawia trudność maluchom, które mają ogrom energii. Część z nich na szczęście śpi w samochodzie, jednak co zrobić z pozostałym czasem podróży? Dobrze jest robić częste przystanki, choćby na 10 min, aby dziecko mogło się wybiegać.

Podróż autobusem – jest to opcja tańsza. Podobnie jak w przypadku samochodu, dziecko musi siedzieć przez długi czas w miejscu. Może to sprawiać dużą trudność, choć pomocne mogą być wszelkie akcesoria dla dzieci do malowania, oglądania, czytania czy grania.

Podróż pociągiem – wybór tańszy niż samochód, jednak łączy się często z dość długim czasem jazdy. Plusem tej sytuacji jest fakt, że w pociągu jest nieco więcej swobody – dziecko może zmienić pozycję, nie musi być przypięte cały czas pasami.

Podróż samolotem – to najczęstszy wybór w przypadku dalekiego wyjazdu. Dla niemowląt, jak i nastolatków, taki sposób podróżowania nie jest to bardzo stresujący. Problem może być dla kilkulatków, u których może pojawić się strach przed samolotem i lataniem. Warto więc wcześniej przygotować dziecko na takie przygody, opowiadając mu, jak będzie wyglądać podróż. Dobrze jest zabrać na drogę ulubione zabawki i akcesoria, które mogą pomóc rozładować stres związany z lataniem.

Udostępnij