Pomysły na zabawy z dziećmi w domu

Opublikowany : 2020-04-07 14:44:37
Kategorie : Bobas

Pomysły na zabawy z dziećmi w domu

Choć w wielu domach półki i szafki uginają się od regularnie gromadzonych zabawek, dzieci potrzebują odmiany i różnorodności. Trudno oczekiwać, że maluchy będą zajęte jedną rzeczą przez dłuższy czas, dlatego warto zainspirować się gotowymi pomysłami na rozmaite zabawy i zabawki. Mogą one opierać się na gotowych produktach kupionych w sklepie lub wykorzystywać rzeczy dostępne w domu, tym samym nadając im drugie życie. Te kreatywne zajęcia to nie tylko sposoby na ciekawe spędzenie czasu w domu z dziećmi, ale również dbanie o ich rozwój umysłowy i ruchowy. 

Zabawki idealne dla dzieci w różnym wieku

Są takie zabawki, których nie da się zastąpić, a są uwielbiane przez dzieci. Jeśli pobyt w domu jest długi, warto zainwestować przynajmniej w te serie, które odpowiadają zainteresowaniom naszej pociechy. Które z nich doskonale nadają się do zabawy w różnym wieku?

 1. Gry planszowe lub zręcznościowe. Jeśli w domu nie ma ich za wiele, najlepiej jest kupić tego typu produkty dostosowane do wieku. Przykładowo dla dzieci od 3 lat można polecić grę Granie w nawlekanie firmy Alexander, dla 4-5 latków idealne będą gry typu Treflikowe grzybobranie od Trefl lub Listonosze firmy Alexander. Starszym spodobają się gry takie jak Mistakos (od 5 lat) i Kameleon od Trefl (od 6 lat), a także Literkobranie (od 7 lat) czy Gorący Ziemniak Party (od 10 lat) firmy Alexander. 
 2. Gry edukacyjne. Idealne dla najmłodszych. Różnorodne karty i układanki pozwalają rozwijać wyobraźnię dzieci i lepiej poznać otaczający ich świat. Już od 1 roku życia można wykorzystać karty obrazkowe Dźwięki tam, Zwierzęta firmy CzuCzu. Układanka edukacyjna Pojazdy od Trefl czy małe Puzzle dla maluszków Samochodziki od Alexander są przeznaczone dla dzieci od 3 lat. 
 3. Klocki. Najpopularniejsze są drewniane, LEGO lub Playmobil. Ciekawą alternatywą dla dzieci są też klocki konstrukcyjne Marioinex w wersji większej lub mniejszej dla 2-3 latków.
 4. Rysowanie i zmazywanie. To produkt idealny dla dzieci, które uwielbiają malować. Dzięki możliwości zmazywania, na kartach można rysować wiele razy. Przykładem takiej zabawki są Zwierzątka Rysowanie – Zmazywanie firmy Alexander dla dzieci od 4 lat. 
 5. L.O.L. Surprise. Ta wyjątkowa seria zabawek podbija serca dziewczynek w różnym wieku. W naszym sklepie jest dostępnych wiele zestawów, np. Kula Śnieżna Glitter Brokat, Sekretne Wiadomości z PLAYDOLL czy Stwórz 1000 Zapachów.

Kreatywne zabawki – kup lub zrób je sam!

Jest również wiele zabawek, które są gotowe do zakupu w sklepie, jednak z pomocą odpowiednich elementów można wykonać podobne rzeczy nawet w domu. Wśród ciekawych pomysłów polecamy szczególnie:

 1. Plastelina – wyklejanki. Można zdecydować się na gotowe produkty typu Kreatywne wyklejanki Jagoda lub Kreatywne wyklejanki Wiśnia od Trefl albo samodzielnie przygotować malowanki, które zamiast kredkami czy pisakami, można uzupełnić kolorową plasteliną.
 2. Kręgle. To prosta zabawa, która podoba się dzieciom w różnym wieku. Wystarczy wykorzystać butelki po wodzie mineralnej i miękkie piłki do rzucania. Gotowe zestawy, takie jak Zestaw do gry w kręgle Bowling idealnie odzwierciedlają prawdziwe kręgle i kulę. 
 3. Projektowanie ubrań. To jedno z ulubionych zajęć wielu dzieci. Wystarczy wyciąć z grubszego kartonu postacie dziewczynki lub chłopca, a następnie z kolorowego papieru wyciąć również ubrania, pamiętając o paseczkach na krawędziach, które ułatwią „ubranie” naszej modelki, czy modela. Tego typu zabawka to seria Zestaw kreatywny Top Fashion Modelka 2 lub Zestaw kreatywny Top Fashion Modelka 5 firmy Alexander. 
 4. Twister. Chyba każdy z dorosłych kojarzy tę zabawę. Można kupić gotową wersję np. Wygibajtus – Twister firmy Alexander lub przygotować ją samodzielnie. Potrzebny jest duży karton lub białe kartki (posklejane w większy rozmiar) oraz pisaki, którymi wystarczy namalować duże, kolorowe koła i gotowe!
 5. Gra Memo. W wersji gotowej jest przeznaczona nawet dla dzieci nawet od 2 lat (Moje pierwsze memory firmy CzuCzu). Z łatwością można przygotować grę również samodzielnie. Należy wyciąć z kartki kilka kwadratów, a następnie stworzyć ten sam wzór zawsze na dwóch elementach. 

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu

Do doskonałej zabawy nie zawsze potrzebne są specjalne zabawki. Dla dziecka interesujące są również rzeczy domowego użytku. Z wybranych produktów można nawet stworzyć zabawki, których próżno szukać na sklepowych półkach! Jak się świetnie bawić z dzieckiem? Które zabawy w domu będą kreatywne i angażujące? Oto nasze propozycje!

 1. Zabawy z kartonem. To zawsze idealny pomysł na świetną zabawę dla dzieci w różnym wieku. Różnorodność rzeczy, które można wykonać z kartonu, jest naprawdę ogromna! Rakieta, samochód, zamek, domek dla lalek to tylko niektóre z nich. Wszystko zależy od wyobraźni rodzica i samego dziecka! Z rolek po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym można wykonać robota albo stojak na samochodziki, warto spróbować!
 2. Sortowanie kolorów. Doskonała nauka barw dla najmłodszych. Przygotowujemy kilka butelek, pojemników czy misek oraz rzeczy, które będą sortowane, a więc kolorowe klocki, piłki, nakrętki, a nawet klamerki do prania. Dziecko ma za zadanie podzielić przedmioty według kolorów. 
 3. Zabawy sensoryczne dla najmłodszych. Można wykorzystać gotowe piłki czy kostki np. Kostka pojemnik Smily play lub stworzyć domowe woreczki. W nich umieszcza się fasolę, makaron, kaszę, mąkę, cukier, sól czy ryż. Dzięki temu maluchy mogą poprzez zmysł dotyku oraz wzroku poznawać nowe przedmioty i struktury. 
 4. Zabawy logopedyczne z rurką. Plastikowe rurki do picia to doskonałe narzędzie do kreatywnej zabawy. Z ich pomocą można przenosić lekkie elementy (np. papierowe czy plastikowe kuleczki) lub dmuchać na nie. Warto zorganizować wyścigi po torze lub labiryncie z plasteliny. Można też wskazać dziecku, aby rurką przesuwał określone elementy (np. kolorystycznie) do okręgów. 
 5. Zabawy z balonami. To kolejny przykład zabawki, którą można wykorzystać na różne sposoby. Z łatwością stworzy się z nich balonowy układ słoneczny – wykonanie z balonów różnych planet. Warto też malować balonami, maczając nadmuchane w różne farby. Ciekawą propozycją jest też gniotek – należy mąkę nasypać do butelki, później do butelki przymocować nadmuchany balon i przesypać całość. Na końcu wiążemy gniotka – rysujemy twarz pisakiem i robimy fryzurę z kawałków włóczki. 
 6. Pieczątki z ziemniaków lub gąbki. To artystyczna praca dla małych malarzy. Z połówek ziemniaków lub gąbek można wykroić przeróżne kształty, a zamoczeniu w farbce, odcisnąć na kartce – wszystko zależy od wyobraźni!
 7. Gotowe zabawki można wykorzystać również do nauki matematyki. Plastikowe owoce czy warzywa, czyli akcesoria do dziecięcej kuchni, które da się przekroić na pół, są pomocne przy dodawaniu i odejmowaniu. Z kolei z różne kolory klocków LEGO ułatwiają naukę ułamków. 
 8. Wspólne pieczenie. Dzieci warto zaangażować do prac kuchennych m.in. pieczenia smakołyków. Ciasteczka warto ozdobić specjalnymi pieczątkami (Pieczątki do ciastek zwierzątka Tescoma) lub pisakami spożywczymi np. żelu. 
 9. Pisanie nakrętkami. Kolorowe nakrętki warto użyć do nauki literek i cyferek. Należy napisać je na dużej kartce, a dziecko wzdłuż linii nakleja nakrętki np. o określonym kolorze.
 10. Barwienie kwiatów. Do kilku naczyń nalewamy wodę – wszystkie zabarwiamy innym kolorem, wykorzystując barwniki spożywcze lub barwniki do jaj. Do każdego naczynia wkładamy jeden biały kwiat i po 24h można z dzieckiem podziwiać kolorowe efekty.
 11. Odrysowywanie cieni. Do tej zabawy wystarczą ulubione figurki np. zwierząt i słoneczny dzień. Figurki ustawiamy na podłodze w taki sposób, aby padało na nie słońce. Obok kładziemy białe kartki, a dziecko ma za zadanie odrysować na niej powstały cień.
 12. Dekorowanie pisanek. W okresie wielkanocnym warto przygotować potrzebne ozdoby, czyli przede wszystkim kolorowe jajka. Podczas dekorowania pisanek z dziećmi można użyć nie tylko farbek czy pisaków. Doskonale nadaje się do tego ozdobna wstążka, koraliki, a także papierowe serwetki, które można umieścić na jajku za pomocą kleju. Efektowną pisankę można wykonać również z balona! Należy do kolorowych balonów nasypać mąkę (tak jak w przypadku gniotka) lub ryżu. Całość zamykamy i ozdabiamy pisakowym wzorem według uznania.
 13. Masy plastyczne. Wbrew pozorom można je łatwo wykonać w domu. Przykładowo:
 • masa balonowa (4 łyżki żelu do prania, 4 łyżki kleju w płynie, odrobina pianki do golenia; masę układamy na talerzyku - wystarczy wziąć rurkę, umieścić w środku i dmuchać – powstaną duże balony!),
 • piankolina (1 kg mąki ziemniaczanej, cała pianka do golenia i kilka kropel płynu do naczyń; najlepiej wymieszać masę w dużym, wysokim pojemniku),
 • magiczny piasek (8 szklanek mąki, 500 ml oleju, kolorowa kreda starta na tarce).

Udostępnij