Relaks na basenie - jaki wybrać? Jak czyścić basen?

Opublikowany : 2022-07-19 10:19:00
Kategorie : Strefa relaksu

Relaks na basenie - jaki wybrać? Jak czyścić basen?

Spis treści:

 Basen ogrodowy – zakup na lata

Basen dmuchany lub basen rozporowy to idealny sposób na ochłodę w letnie dni. Wystarczy mieć nawet niewielki ogródek, by zmieścić na nim choćby model dla dzieci. Jest do doskonała alternatywa dla basenu wbudowanego w teren. Gotowe wersje są o tyle wygodne, że kosztują zdecydowanie mniej, można je złożyć i rozłożyć w dowolnym momencie. Daje nam to większą swobodę w aranżacji ogrodu. Tego typu baseny, które są właściwie użytkowane, z pewnością będą idealnie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Aby spełnić współczesne wymagania klientów, kupujący ma do wyboru wiele opcji – basen nadmuchiwany, basen stelażowy czy basen rozporowy to tylko podstawowe rodzaje. Każdy z nich ma swoje  mocne i słabsze strony. Warto je poznać jeszcze przed zakupem.

 

Basen dmuchany dla dzieci


Basen dmuchany, basen rozporowy czy basen stelażowy?

Decyzja o zakupie jest w miarę prosta, lecz co dalej? Który basen jest najlepszy? W tym wyborze trzeba kierować się nie tylko ceną. Rodzaj basenu wpływa bowiem na wiele kwestii – ile wody trzeba do niego nalać lub czy wygodnie będzie z niego korzystać cała rodzina.

 1. Basen dmuchany. Jest to typ, który najczęściej spotykany jest w wersji dla dzieci. Ma to związek z tym, że modele dmuchane najlepiej sprawdzają się w małych rozmiarach. Taki basen jest mocno narażony na przebicie, dlatego, jeśli chcemy mieć wersję dla całej rodziny, lepiej zainwestować w bardziej wytrzymałą wersję rozporową lub stelażową.
 2. Basen rozporowy. Jest to po części połączenie wersji dmuchanej i stelażowej. Działa na zasadzie ciśnienia wody działającej na ścianki podczas napełniania. Baseny rozporowe są bardziej wytrzymałe niż modele dmuchane. Górny kołnierz nadmuchiwany pozwala na modyfikację wysokości basenu w zależności od poziomu wody. Baseny rozporowe są dość łatwe w rozłożeniu, ponieważ mają prostą konstrukcję. Tutaj jednak spotkamy pewne ograniczenia. Basen rozporowy musi być okrągły, dlatego, jeśli mamy niewielki ogród lub dysponujemy tylko obszarem o ograniczonych rozmiarach, nie zawsze będzie on spełniał nasze potrzeby.
 3. Basen stelażowy. To najdroższa, ale jednocześnie najbardziej wygodna opcja szczególnie dla osób, które szukają modelu dla całej rodziny. Osiągają one największe rozmiary, a przy tym są bardzo wytrzymałe, więc to zakup na lata. Basen stelażowy jak sama nazwa wskazuje, opiera się na konstrukcji ze stelażem – ścianki z umocnieniami metalowymi i wypełnieniem z PCV. To dość mocne osadzenie sprawia, że taki basen bez problemu pomieści dużą objętość wody. Zaletą jest w tym przypadku również różnorodność kształtów. Można kupić zarówno okrągły, jak i prostokątny basen stelażowy. Ze względu na nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję, jej składanie i rozkładanie może zająć sporo czasu.

 

Basen stelażowy, basen rozporowy


Jak czyścić basen ogrodowy?

Nawet najmniejszy basen ogrodowy wymaga pielęgnacji, by woda, która się w nim znajduje była w pełni bezpieczna. Jak czyścić basen ogrodowy, by zachować właściwą higienę? Jakich środków do czyszczenia używać?

Małe baseny to mały problem. Zazwyczaj wystarczy tutaj regularna wymiana wody. Jednak z dużym basenem sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Woda z każdym dniem mętnieje, mogą pojawić się naloty i osady. Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o kilka kwestii.

 • Chemia do basenu – jest to najpopularniejszy sposób czyszczenia wody. Specjalne środki dezynfekują, oczyszczając powierzchnię z bakterii, wirusów, a nawet substancji organicznych. Środki do basenu z chlorem są najpopularniejsze. Występują w formie płynnej (co stosowania regularnego), jak i w postaci tabletek (do szybkiego efektu szokowego). Dostępna jest również metoda tlenowa, która lepiej sprawdza się w przypadku osób delikatnych, wrażliwych na zapach chloru. Takie środki pozwalają na pozbycie się szkodliwych zarazków w krótkim czasie. Słabością metody tlenowej jest jednak nieco mniejsza skuteczność niż w przypadku środków z chlorem. Chemia basenowa obejmuje również środki wyrównujące pH, od którego zależy pojawienie się różnych osadów.
 • Sprzęt do czyszczenia basenu – tutaj mamy dużą różnorodność.  Mogą to być proste narzędzia typu siatka z kijem teleskopowym, ale również standardowe sprzęty typu pompa filtrująca czy dozownik do podawania preparatów czyszczących (typu chlor). To tak naprawdę obowiązkowe akcesoria przy każdym, większym basenie. Bez tego bardzo ciężko byłoby utrzymać wodę w idealnej czystości. Poza tymi sprzętami warto kupić również specjalny odkurzacz do basenu, który czyści dno, a więc trudno dostępne miejsce, na którym osiada wiele zanieczyszczeń. Pomocny będzie też skimmer – dodatkowy filtr, który usuwa z powierzchni liście czy gałązki, a tym samym poprawia również pracę samej pompy.
 • Jak czyścić osady z basenu? Powodów, dla których woda zmienia kolor lub pojawiają się na niej osady, jest wiele. Przykładowo za jej mętnienie mogą odpowiadać resztki typu liście czy owady, ale również elementy takie jak piasek. Z tym ostatnim powinien sobie poradzić filtr piaskowy. Trzeba też odpowiednio dobierać środki chemiczne do pH wody. Niekiedy pojawia się zielony osad na wodzie. Jest to skutek rozwoju glonów w basenie. Można je znaleźć szczególnie w nasłonecznionych strefach, w których woda jest w bezruchu – nie dociera tam odpowiednia ilość środków dezynfekujących. W takim przypadku trzeba wyczyścić ręcznie osad, a następnie pamiętać o cyrkulacji wody, by preparaty z chlorem mogły dotrzeć w każde miejsce. Śliski osad na dnie z kolei jest oznaką rozwoju bakterii. Najlepiej go usunąć stosując środki chemiczne przeznaczone do tego typu problemów. Środki chemiczne powinny poradzić sobie również z tłustymi osadami na wodzie, które są wynikiem używania balsamów czy olejków aplikowanych na skórę. Z kolei pojawienie się na ścianach delikatnie chropowatej powierzchni, któremu towarzyszą niekiedy alergie skórne to oznaka wysokiego pH wody (prawidłowy zakres pH to 7-7,4). Trzeba je obniżyć za pomocą odpowiednio dobranego preparatu.

 

Basen rozporowy


Akcesoria do basenu ogrodowego

Jeśli chodzi o akcesoria do basenu, oprócz podstawowej chemii i standardowych dodatków typu pompa, można dokupić kilka innych akcesoriów. Pozwolą one na wygodniejsze korzystanie ze sprzętu, ale mogą też ułatwić jego właściwą pielęgnację. Jakie akcesoria do basenu są najpopularniejsze?

 • Pokrywa do basenu. Jest to bardzo praktyczna rzecz. Ma uniwersalne zastosowanie, bo można ją używać do każdego typu basenu. Pokrywa zabezpiecza przed zanieczyszczeniem wody oraz przed przypadkowym wpadnięciem, gdy nikt nie korzysta z basenu.
 • Drabinka do basenu. To rozwiązanie ułatwia korzystanie ze sprzętu szczególnie wtedy, gdy jest on duży i głęboki. Wiele modeli ma drabinkę w zestawie z basenem.
 • Lampa LED do basenu. Podświetla basen, co przydaje się szczególnie podczas zmierzchu. Pływające oświetlenie pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny.
 • Daszek / osłona do basenu. Umożliwia osłonięcie wybranej strefy basenu przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem.
 • Uchwyty do napojów do basenu. Praktyczny dodatek, który przydaje się podczas relaksu w wodzie. Na pływającym podajniku można umieścić nawet przekąski.

 

Jak czyścić basen


Jak właściwie dbać o basen ogrodowy?

Najważniejszą kwestią jest stosowanie dobrze dobranych preparatów. Samo usuwanie liści i gałązek za pomocą siatki nie wystarczy. Również domowe sposoby czyszczenia basenów nie zawsze dają zadowalające rezultaty szczególnie w przypadku dużych pojemności zbiornika (dezynfekcja za pomocą soli kuchennej wymaga dodatkowego sprzętu, użycie sody oczyszczonej pozostawia osady). Należy regularnie podawać przez dozownik odpowiednią ilość preparatu, by utrzymać klarowność wody. Poza tym nie powinno się ustawiać basenu blisko zarośli – drzew i krzewów, z których spadające resztki zanieczyszczają wodę. Trzeba również pamiętać o regularnym (przynajmniej cotygodniowym) dolewaniu świeżej wody do zbiornika.

Udostępnij