Wygodne meble wypoczynkowe – podstawa codziennego relaksu!

Opublikowany : 2019-10-15 20:08:07
Kategorie : Strefa relaksu , Urządzasz

Wygodne meble wypoczynkowe – podstawa codziennego relaksu!

Wygodne meble wypoczynkowe – podstawa codziennego relaksu!

Trudno wyobrazić sobie pokój dzienny bez strefy wydzielonej na wypoczynek z komfortowym narożnikiem, sofą czy wersalką. Jednak nie wszystkie meble wypoczynkowe są takie same. Dużo zależy od ich wyglądu, wypełnienia czy koloru. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze najlepszego narożnika, sofy lub wersalki.

Meble wypoczynkowe dopasowane do wnętrza

Aby korzystanie z sofy, narożnika czy wersalki było jak najbardziej wygodne, należy dopasować ich wielkość i wybarwienie do charakterystyki wnętrza. Duże meble tapicerowane w małym salonie będą nieustawne. Z kolei przy odważnych kolorach na ścianie, lepiej nie wybierać mocnej barwy narożnika czy kanapy. Jak sama nazwa wskazuje, meble wypoczynkowe powinny sprzyjać relaksowi na co dzień. Aby dobrze spełniały te funkcje, warto postawić na stonowane kolory. Biel, beż, szarość, brąz – te odcienie uspokajają, odprężają, pomogą ukoić nerwy. Należy również pamiętać, że to, czy mebel wypoczynkowy będzie wygodny, zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Tapicerka z tkaniny jest ciepła i miła w dotyku, jednak w przypadku dużej rodziny, lepiej wybrać opcję z materiałem plamoodpornym. Z kolei meble tapicerowane w ekoskórze bądź skórze są nieco chłodniejsze i wymagające w pielęgnacji. Ostateczny wygląd narożnika, kanapy czy wersalki jednak zależy jednak od indywidualnego gustu. 

Wygodne meble wypoczynkowe – z czego powinny być wykonane?

Wybór najwygodniejszego mebla wypoczynkowego nie jest łatwy. Dla jednej osoby wypełnienie może być twarde, podczas gdy dla innej ten sam materiał będzie dość miękki. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj pianki. Dobrą propozycją jest wersja wysokoleastyczna. Wybór mebla wypoczynkowego z pianką poliuretanową T30 także będzie rozsądnym wyborem. Takie wypełnienie ma dość wysoką gęstość, od której zależy wytrzymałość całej struktury. Wiele osób nie wie również, na jakie sprężyny się zdecydować. W końcu mają one duży wpływ na wygodę wypoczynku. Nie można jasno określić, że sprężyny faliste są lepsze od bonellowych. Oba rodzaje pełnią ważną funkcję w wypełnieniu, dbając o stabilność i solidność konstrukcji. W niektórych meblach stosuje się nawet oba typy sprężyn, aby uzyskać jak najlepsze parametry. Osobom, które stawiają na trwałość i nie lubią bardzo miękkich narożników czy kanap, można polecić również sprężyny kieszeniowe – o zmniejszonej podatności na odkształcenia, ale cechujących się mniejszą elastycznością. Dobry mebel wypoczynkowy będzie mieć też pasy tapicerskie, które wzmacniają i stabilizują wypełnienie.

Meble wypoczynkowe z dodatkowymi funkcjami

Istotny wpływ na wygodę użytkowania mebli tapicerowanych są dodatkowe funkcje. Wśród modeli, które warto polecić, są m.in.:

  1.      Meble tapicerowane z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Nawet jeśli wybieramy narożnik czy sofę do małego salonu, zawsze dobrze jest wybrać model z tymi opcjami. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać dodatkowe miejsce do spania. Ponadto pojemnik na pościel może posłużyć jako schowek na inne akcesoria, ułatwiając utrzymanie porządku. Warto zwrócić uwagę na sposób rozkładania mebla. Funkcja spania typu delfinek należy do tych najprostszych – siedzisko przesuwa się do przodu, a linię oparcia przechyla się do poziomu, uzyskując płaską powierzchnię. Meble tzw. belgijką posiadają system rozkładania stelaża i cienkiego materaca ukrytego we wnętrzu były. W tym modelu nie znajdziemy pojemnika do spania. Konstrukcja miejsca do spania jest też mniej stabilna. Z kolei meble z rozkładaniem w systemie wózka wymagają dość dużej siły. Siedzisko należy przeciągnąć do przodu, jednocześnie ze środka wysuwa się gruby, złożony materac z podstawą. 
  2.      Meble wypoczynkowe z ruchomymi zagłówkami i podłokietnikami. Jeśli chcesz wybrać wygodny mebel tapicerowany do salonu, koniecznie wybierz taki model, który jest wyposażony w ruchome zagłówki i regulowane podłokietniki. Te funkcje umożliwiają dostosowanie mebla do określonego ułożenia sylwetki, czy indywidualnych preferencji domowników.
  3.      Meble tapicerowane z poduszkami. Komfortowe są także meble z dodatkowymi poduszkami, które pełnią funkcję dekoracji, ale mogą też przyczynić się do uzyskania lepszej wygody podczas wypoczynku.
  4.      Meble tapicerowane ze zdejmowanymi pokrowcami. Opcja zdejmowanych pokrowców z poduszek na oparciu i siedzisku ułatwia utrzymanie narożnika w czystości. 

Meble tapicerowane do salonu muszą być dopasowane do stylu życia domowników. Jeśli rodzina jest duża, najlepiej zainwestować w miękki, wygodny narożnik lub kanapę, które pomieszczą jak największą liczbę osób. 

Udostępnij