Zastawa stołowa – jak o nią właściwie dbać?

Opublikowany : 2021-02-06 00:39:37
Kategorie : Porządek w domu

Zastawa stołowa – jak o nią właściwie dbać?

Używana na co dzień i od święta – niezależnie jak wykończona jest zastawa stołowa, trzeba o nią należycie dbać, aby zachwycała swoim wyglądem przez długie lata. W końcu blask poszczególnych jej elementów typu sztućce, szkło czy serwis jest uzupełnieniem eleganckiego nakrycia stołu. Przeczytaj też: Jak udekorować stół na uroczystą okazję? Kilka prostych rad wystarczy, żeby uniknąć szybkiego zużycia, a nawet uszkodzenia zastawy.

Elegancki serwis obiadowy

Serwis obiadowy bardzo często wykonywany jest z porcelany, szczególnie w przypadku klasycznych, tradycyjnych zestawów naczyń. Jednak materiał ten doskonale odnajduje się również w nowoczesnym wzornictwie. To oznacza, że porcelanowy serwis obiadowy trafi w różnorodne gusty. Jak o niego dbać? Mimo że współczesna porcelana jest nieco trwalsza niż kiedyś, nadal trzeba obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Jeśli chodzi o przechowywanie – najlepiej w kredensie. Włożone do szafki, na półkę dobrze jest zabezpieczyć między sobą ręcznikiem papierowym bądź wkładką z filcu. Gdy elementy porcelanowe są używane sporadycznie, od czasu do czasu trzeba przetrzeć je miękką ściereczką, pozbywając się kurzu. Delikatny materiał potrzebuje delikatnego mycia, choć jego zaletą jest to, że powierzchnia jest gładka i nieprzywierająca, czyli można z niej łatwo usunąć wszystkie zabrudzenia. Porcelanowe elementy serwisu należy czyścić wyłącznie ciepłą wodą i miękką gąbką z dodatkiem łagodnego detergentu. A jak pozbyć się problematycznych osadów z kasy i herbaty? Wystarczy przetrzeć porcelanę sodą oczyszczoną. Ważne jest, aby po myciu od razu wytrzeć każdy element zastawy, ponieważ w innym przypadku na powierzchni mogą pozostać smugi i zacieki od wody. Robimy to, używając miękkiej ściereczki. Czy porcelanę można myć w zmywarce? Na ogół nie powinno się tego robić, szczególnie w przypadku modeli ze wzorami. Jeśli producent dopuszcza mycie w zmywarce, warto to robić sporadycznie, ponieważ z czasem materiał i tak może utracić swój pierwotny wygląd. Aby ochronić serwis obiadowy z porcelany przed uszkodzeniem, należy unikać też dużej zmiany temperatur, rezygnując z przechowywania poszczególnych elementów kompletu w lodówce czy użycia w mikrofalówce. Serwis obiadowy może być wykonany również z innego materiału niż porcelana np. takich jak porcelit (ceramika) czy fajans. Takie naczynia nadają się do mycia zmywarce, choć trzeba pamiętać, aby dobrze je wytrzeć do sucha.

Lśniące szklanki i kieliszki

Szklanki i kieliszki na ogół myje się w zmywarce, jednak z czasem szkło może matowieć, a nawet się uszkodzić. Tym samym naczynia stracą swój blask i przejrzystość. Aby tego uniknąć, należy myć szklanki i kieliszki ręcznie w łagodnym detergencie, ewentualnie po myciu w zmywarce samodzielnie wytrzeć je do sucha za pomocą miękkiej i delikatnej ściereczki np. z mikrofibry. Szczególnie delikatne jest szkło kryształowe lub ze zdobieniami. W takim wypadku należy na pewno zrezygnować ze zmywarki i szklanki wraz z kieliszkami myć ręcznie. Aby szklane naczynia nie stłukły się w zlewie, można na dnie umieścić silikonową matę lub umyć je w ciepłej wodzie nalanej do plastikowej miski. Przy trudnych do usunięcia osadach wystarczy użyć papki z soli kuchennej i octu lub soku z cytryny. Szklanki i kieliszki (najlepiej umieszczone na specjalnym stojaku) powinno się polerować po wyschnięciu miękką ściereczką (z mikrofibry, bawełny, irchy). W przypadku kieliszków przecierać należy najpierw czaszę, następnie stópkę i nóżkę.

Połyskujące sztućce

Sztućce podobnie jak porcelana i szkło średnio znoszą mycie w gorącej zmywarki. Elementy ze stali nierdzewnej wytrzymają takie czyszczenie, jednak nie można zapominać o wytarciu ich do sucha. Na stalowych sztućcach nadmiar wilgoci może spowodować pojawienie się korozji. Niewielkie ślady rdzy można usunąć za pomocą kwasku cytrynowego. Zarówno w przypadku sztućców ze stali, jak i bardziej ekskluzywnych ze srebra, najlepszym wyjściem jest mycie ręczne w ciepłej wodzie. Odpowiednie będą też delikatne preparaty, które nie naruszą ich powierzchni. Blask srebrnym sztućcom przywróci gorąca woda z dodatkiem soli i sody oczyszczonej lub woda i ocet. Po takiej kąpieli należy wytrzeć i wypolerować srebro. Przechowywanie sztućców również jest ważne – w przypadku tych stalowych, które często się używa, wystarczy stojak, wkładka do szuflady z przedziałkami i miękkie podłoże np. silikonowa mata. Z kolei srebrne zestawy lepiej umieścić w specjalnych walizkach, w których przedziałki zabezpieczają sztućce przed porysowaniem.

Udostępnij